Požár v Lomnici nad Lužnicí je zajímavý tím, že v areálu bývalé Jitony hořelo již potřetí.
Poprvé v červenci 2003, kdy větší část továrny lehla popelem a škoda vyšplhala na 15 milionů. Jedná se tak do současné doby o jeden z největších požárů na Jindřichohradecku.

Vzhledem k tomu, že v té době byly objekty již odpojené od elektřiny, vyšetřovatelé stanovili jako příčinu požáru úmyslné zapálení.
Posléze byly vyhořelé tovární objekty včetně komína zbourány. Zůstal jen zbytek budov, který, ač je areál oplocený, tak se stal místem, kde se prohání vítr a občas je hnízdem „nekalostí“.

„Asi před rokem sem vlezly nějaké děti a zapálily papíry. To se nám podařilo uhasit v zárodku. Tentokrát oheň zasáhl i sousední objekty. Hned vedle je stodola plná dřeva a jeden dům. Kdyby nebylo včasného zásahu hasičů, tak se plameny mohly rozšířit i na další domy v celé Veselské ulici,“ uvedl místostarosta města Roman Bílek.

Dodal, že se vyplatila vycvičenost a dobrá vybavenost lomnické zásahové jednotky dobrovolných hasičů, kteří do příjezdu profesionálů zajistili místo požáru a zahájili jeho hašení a v konečném důsledku zabránili rozšíření ničivého ohně na sousední domy.

Podle včera zveřejněné policejní informace je příčina nedělního požáru v bývalém areálu továrny na nábytek zatím v šetření. „Nejpravděpodobnější prošetřovanou verzí je nedbalostní chování nějakých bezdomovců a podobně,“ naznačila mluvčí jihočeského hasičského záchranného sboru Vendula Matějů.

Požár byl ohlášen v 6.21 hodin, nasazeny byly čtyři cisterny a jedno auto na dopravu. Zhruba po hodině se podařilo oheň lokalizovat a v půl desáté dopoledne byl uhašen. Podle Matějů hořelo pod propadlými střechami chátrajících objektů.
S druhým nedělním požárem u Cizkrajova na Slavonicku bojovali hasiči od podvečera až do včerejška. Zde je již příčina jasná. – Neopatrná manipulace nezletilého chlapce, který si zde hrál s kamarády se zapalovačem. S ohledem na zákon chránící identitu nezletilého pachatele policie bližší informace k požáru nebude zveřejňovat.

Jak však zdůrazňuje jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová, není to v poslední době jediný požár, za kterým stojí dětská hra a neopatrnost. Zdůrazňuje, že by rodiče měli své ratolesti více kontrolovat.
„To, že je dítě nezletilé, neznamená, že nikdo nemusí uhradit škodu. Poškozený ji může vymáhat v občanskoprávním sporu právě na rodičích a nebo zákonných zástupcích dítěte,“ upozorňuje Millerová.
Na jihu Čech vloni děti způsobily 26 požárů.