Studenti jindřichohradeckých škol ve čtvrtek kolem 13. hodiny zcela zaplnili kinosál Střelnice. Uprostřed filmového představení vedoucí kulturního domu Radim Staněk oznámil, že v prostoru šaten hoří a vyzval návštěvníky, aby kino spořádaně opustili nouzovými východy. Do tří minut byly sedačky vyprázdněné a studenti se shromáždili na Parkánech.

Naštěstí se nejednalo o skutečný požár, ale o taktické cvičení integrovaného záchranného systému, jehož cílem bylo ověřit možnosti evakuace a vyzkoušet příjezd požární techniky na Masarykovo náměstí. Zde měla policie podle mluvčí Hany Millerové za úkol zabezpečit regulaci provozu a pohybu osob.

Velitel cvičení Petr Němeček z jindřichohradeckého hasičského sboru ještě před samotným zásahem studentům vysvětlil, jak budou postupovat, což by při reálném zásahu naostro samozřejmě nebylo a tím by se zřejmě nepatrně prodloužil čas evakuace. „Simulujeme požár v prostoru jedné únikové cesty, tedy u šatny. Na výzvu správce kina budete sál opouštět dvěma východy. Jeden se nachází hned u pódia a druhý za promítací kabinou. Rozdělíte se na dvě skupiny, přičemž rozhodnutí záleží na vás. Budete se řídit tím, kde bude méně lidí. Kapacita únikových východů se totiž odvíjí od nejužšího místa," poučil studenty v roli figurantů před samotným poplachem Petr Němeček.

V okamžiku, kdy byla zahájena evakuace, události nabraly velice rychlý spád. Za minutu opustili sál lidé směřující k únikovému východu u pódia a do dvou minut byli venku i ti, kteří vyrazili nahoru okolo promítací kabiny. Na místě zůstali tři zranění, které hasiči na nosítkách dostali ven do 14 minut. „Překvapilo nás, jak rychle je možné Střelnici evakuovat. Nyní se bude celé cvičení vyhodnocovat," uvedl Petr Němeček.

Ředitel jindřichohradeckého hasičského záchranného sboru Jan Všetečka zdůraznil, že z hlediska požární bezpečnosti je Střelnice velice dobře postavená. „Je zde dostatek únikových prostorů a tudíž není předpoklad, že by se ze sálu někdo nedostal, a to i v případě, kdyby hořelo přímo uvnitř. Únikové východy mají dostatečnou průchodnost. To stejné platí i o případné evakuaci sálu v patře, kde by bylo možné zasáhnout i s výškovou technikou," zmínil Jan Všetečka.

Doplnil, že hasiči každoročně připravují několik podobných cvičení v nejrůznějších objektech, například v mlékárně či ve školách a podobně, aby si mohli ověřit možnost zásahu a být připraveni na různá úskalí.