Právě karma byla také příčinou otravy mladé ženy před dvěma lety v Jindřichově Hradci. Záchranka ji v kritickém stavu dovezla na ARO. Hasiči v koupelně, kde dívka ležela v bezvědomí, naměřili zvýšený obsah kysličníku uhelnatého (CO), který klesl po odvětrání.
Vloni na Jindřichohradecku na následky otravy CO zemřely dvě seniorky, jedna v Dačicích a druhá v Majdaleně. V jejích příbytcích vypukl požár a ženy se nadýchaly zplodin. Záchranáři prakticky neměli šanci.
Minulý týden skončila v nemocnici rovněž žena, která se nadýchala zplodit z hoření při požáru přístřešku domu v Jindřichově Hradci ve Zbuzanech.
„Více než 360 klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny se v posledních třech letech pokaždé přiotrávilo oxidem uhelnatým. Toto nebezpečí pravidelně roste s nástupem topné sezony, kdy řada lidí stále podceňuje rizika související s tím, že si nenechají zkontrolovat plynový kotel nebo vyčistit komín," zdůrazňuje Oldřich Tichý.
Podotkl, že oxid uhelnatý zaujímá v Evropě první místo mezi náhodnými otravami. „Protože je to nedráždivý plyn bez zápachu, člověk jeho přítomnost v místnosti vůbec nemusí zaregistrovat. Bez varování může upadnout do bezvědomí. Je pak už jen otázkou štěstí, zda ho někdo najde včas. V opačném případě jsou následky fatální," upozorňuje na nebezpečí Oldřich Tichý.
Za poslední tři roky vykázali lékaři Všeobecné zdravotní pojišťovně diagnózu „otrava oxidem uhelnatým" celkem v 1 092 případech. Náklady na péči se výrazně liší podle stavu, v jakém je intoxikovaný člověk nalezen. Celkem za uvedené tři roky dosáhly bezmála 12,5 milionu korun.
Podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů někdy stačí i jídlo na plotně bez dozoru, jako tomu bylo před několika dny v Táboře. „Často stačí zakouřený byt vyvětrat a třeba vymalovat. Ale řada případů takovýto šťastný konec nemá. Riziko toho, že hořící potraviny budou zpozorovány pozdě, požár se rozšíří a kouř a zplodiny hoření vážně poškodí zdraví či si vyberou daň nejvyšší, je vysoké," zmínila Vendula Matějů.
A jak doma při vaření požáru předejít:
Při přípravě jídla nikam neodbíhejte.
Pozor na přípravu jídel při nočním návratu z restauračních zařízení.
Pokud se potraviny na sporáku vznítí, nikdy je nehaste vodou, raději použijte mokrý hadr, utěrku, pokličku nebo plech na pečení a požár uduste.
Mějte doma po ruce malý hasicí přístroj.
Tragické požáry a otravy oxidem uhelnatým
2000 – Vznícení pokrývky od roztopených kamen bylo příčinou požáru domu v Horních Němčicích, v plamenech zemřel dvaadevadesátiletý muž.
2002 – Otec a pětiletý syn uhořeli při požáru domu v Branné. Požár se rychle začal šířit od dřevěného křesla u rozpálených kamen a chlapec při něm neměl šanci. Oheň totiž okamžitě vyčerpal kyslík a začal se tvořit kysličník uhelnatý.
2002 – V Českém Rudolci rodiče nechali doma zamknuté dvě děti a šli se bavit na diskotéku. V bytě vypukl požár, dvouletá holčička zemřela, čtyřletý chlapec utrpěl těžké zranění.
2008 – Při požáru domu v Mirochově byla nalezena mrtvá osmdesátileté žena, cizí zavinění bylo vyloučeno.
2010 (leden) – V Dačicích se zplodinami z kotle otrávili muž a žena, muž následně zemřel.
2010 (leden) – V Gabrielce u Nové Včelnice senior rozdělával v kamnech, zřejmě se popálil a záchranáři ho už našli mrtvého.
2010 (prosinec) – Rodinná tragédie se stala v Dačicích v rodinném domku, kde se kvůli plynovému kotli otrávily zplodinami tři osoby. Dva lidé, kteří spali v prvním patře, přežily, muž spící v přízemí zemřel.
2014 (březen) – V kritickém stavu na oddělení ARO v nemocnici skončila žena z J. Hradce, která se v koupelně v jednom z bytů v Jarošovské ulici přiotrávila kysličníkem uhelnatým, jehož zdrojem byla karma.
2014 (červenec) – V bytě panelového domu na hradeckém sídlišti Vajgar vypukl v noci požár, za dveřmi byl nalezen jeho obyvatel bez známek života.
2015 (říjen) – V Dačicích při požáru nábytku v pokoji domu v centru Dačic zemřela seniorka, stejný případ se stal o pár dní později v Majdaleně, i zde, zřejmě na otravu oxidem uhelnatým, zemřela starší žena.