Ve středu v 19.41 hodin v jednom z velkých stanů skautského tábora u lipenské přehrady vybuchla propanbutanová lahev.

"Vedoucí tábora prováděli večerní výměnu plotýnky z dvoukilové propan-butanové lahve za světelný nástavec. Při manipulaci byl uvolněn pojistný ventil, čímž z lahve začal unikat plyn. Jelikož se v bezprostřední blízkosti nacházely další iniciátory (otevřený oheň), došlo následně k výbuchu," sdělila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Výbuchem bylo zraněno pět osob. Mezi zraněnými není žádné dítě, všechny osoby jsou starší 18ti let.

Zraněné odvážel do nemocnice vrtulník Letecké záchranné služby a další tři vozy Záchranné zdravotnické služby.

„Záchranka jela do lesní lokality u Frýdavy. Na místo byl také vyslán vrtulník letecké záchranné služby a další sanitky z Českého Krumlova, protože jsme věděli, že je na místě větší počet popálených,“ řekl ředitel Trans Hospital Frymburk Bořek Bulíček.

„Na místě naše posádka zjistila pět zraněných, po dalších pěti minutách jí začali pomáhat záchranáři z vrtulníku a následně další členové přijíždějících záchranných týmů.“

Jeden pacient byl rovnou letecky transportován na popáleninové centrum do Prahy, další zranění sanitními vozy do nemocnice v Č. Budějovicích.

Příčinu požáru zjišťoval vyšetřovatel příčin požáru Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, ale událost i nadále šetří policie.

Hasiči v souvistosti s touo událostí apelují na všechny turisty, vodáky a ostatní, kteří ve stanech užívají plynové lahve.

"Při manipulaci s těmito lahvemi buďte velmi opatrní, pečlivě čtěte a dodržujte návod, veškerou manipulaci provádějte na volném prostranství a to pouze ručně bez jakéhokoli nářadí. Protože pouze tak nedojde k uvolnění pojistného ventilu a následnému úniku plynu," zdůrazňuje Matějů.