Ta byla předběžně stanovena na tři miliony korun, což bylo mimo jiné podle vyšetřovatele hasičského záchranného sboru Martina Proxe dáno tím, že se jednalo o nedávno dokončenou rekonstrukci.

Boj s ničivými plameny, které zasáhly a zcela pohltily dům, zaměstnal poslední den v roce vedle profesionálních hasičů i jednotky z Lomnice, Ponědraže a také z Veselí nad Lužnicí a Neplachova.

„Zásah byl náročný v tom, že dost mrzlo. Hasiči se museli soustředit především na to, aby zabránili rozšíření ohně na sousední domy," naznačil Martin Prox.

Příčiny požáru jsou zatím stále v šetření. Podle slov policejního mluvčího Milana Bajcury bylo vyloučeno cizí zavinění. „Jedna z vyšetřovacích verzí je nedbalost fyzické osoby," uvedl.

Jeho slova potvrdil i hasič Martin Prox. „Je několik vyšetřovacích verzí, vyloučený je úmysl. Šetření pokračuje dál," poznamenal.

Starosta Penědraži Miroslav Hrošek se k události nechtěl vyjadřovat, pouze sdělil, že obec nemusela obyvateli domu poskytovat náhradní ubytování, neboť našel azyl u příbuzných.

Na silvestra ještě hradečtí hasiči v noci vyjížděli k požáru osobního auta. Zde byla podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů příčinou technická závada. Škoda činila dvacet tisíc," doplnila.

Na Nový rok pak hořel strom rodinného domu v Dolním Žďáru, kde byla příčinou závada na kouřovodu od krbu. A hodinu před půlnocí hasiči likvidovali požár pergoly u domu na Cikaru u Kardašovy Řečice.

I když výší škody je požár domu v Ponědraži jednoznačně největším v loňském roce na Jindřichohradecku, na následky byly horší požáry v domech v Dačicích a v Majdaleně, které si vyžádaly oběti na životech.

Ačkoli škoda způsobená ohněm v těchto dvou případech byla minimální, obě tragédie měly shodnou příčinu smrti v podobě manipulace s otevřeným ohněm a obětmi se staly seniorky, jež se nadýchaly zplodin.

Mezi další větší požáry na Hradecku patří také požár balíků slámy v Lišném dvoře u Jindřichova Hradce z poloviny prosince, který byl úmyslně zapálený. Policisté dopadli osobu, která si donesla na místo papír i zapalovač a škrtla. Škoda je 300 tisíc a vniveč přišla zásoba slámy na zimu.

V březnu vyšlehly plameny ze střechy domu v Nežárecké ulici v Jindřichově Hradci. Škoda se odhadovala na milion korun. Stejně jako v únoru, kdy vypukl požár ve Velké Lhotě na Dačicku. Oheň zasáhl stodolu, a to v plném rozsahu, a oheň se dále šířil i na obytnou část.