Od rána totiž na železničních přejezdech svítilo výstražné červené světlo a u Doňova byly stažené závory.

„Zřejmě po úderu blesku nastala porucha na celém systému,“ uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Hale.

Včera se snažili zaměstnanci firmy po celé trati poruchu odstranit. Na situaci u přejezdů, hlavně u Doňova, od rána upozorňovali i policisté. Řidiči však svým způsobem, aby se nedostali do střetu se zákonem, mohli jen jediné, ozbrojit se trpělivostí a čekat.

„Nezbývá, než respektovat výstražné zařízení, případně pokud to člověk zná, zvolit nějakou objížďku. Ale objíždět stažené závory je skutečně hodně riskantní,“ zdůrazňuje jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová.

Ani v odpoledních hodinách ještě nebyla porucha odstraněná. V současné době jsou přejezdy mimo provoz. Vlaky zde jezdí na takzvaný operativní rozkaz, tedy se sníženou rychlostí a řidiči se zde musejí chovat jako na nechráněných železničních přejezdech a s maximální opatrností,“ zdůraznil Hale.

Ačkoli tentokrát bouřka na Jindřichohradecku neudělala větší škody, stejně hasiči v noci vyjížděli podle mluvčí jihočeského hasičského záchranného sboru Venduly Matějů k zásahům především k popadaným stromům asi třicetkrát. V Kleci měli požár hranice dřeva, který se obešel beze škody.

Dobrou zprávou pro rodiče dětí na táborech jindřichohradeckého Domu dětí a mládeže je, že bouřky dosud nijak významně nenarušily program.

„Pouze při té první bouřce o víkendu uhodilo v noci na koňském táboře v Otíně do hlavního stanu, ale v té době děti spaly, takže se nic nestalo. Stany jsme před sezonou naimpregnovali, takže zatím všude vydržely a díky zázemí zděných budov jsme nemuseli děti evakuovat.

Pochopitelně ale vedoucí v takových situacích vývoj celou noc sledují a záleží na jejich rozhodnutí. Mimo dosah stanů jsou všude i stromy, takže rodiče nemusejí mít strach,“ sdělil ředitel domu dětí Vladimír Prokýšek.