Díky duchapřítomnosti a obrovskému nasazení byla v domě jen spodní voda

Podle jeho slov byla tehdy špatná informovanost a o protržení pískovny se dozvěděl telefonicky od svého bratra. „Volal, abych se tam jel podívat. Jel jsem na kole, ale na silnici už se na mě valila voda, tak jsem to otočil a jel zpět domů,“ pokračuje.
Za domem rodiny Hamerníkovy teče Zlatá stoka a do té se začala valit rozlitá voda, která už v té době byla i na louce za budovou. „Vzali jsme nářadí a šli jsme prokopávat Zlatou stoku tak, aby voda vytekla na pole. V jednu chvíli už jsme byli po pás ve vodě a pak nás začali evakuovat,“ uvedl Hamerník.
Museli se přemístit do panelového domu za kolejemi, kde v té době bydlel bratr s rodinou. Přes zákaz se ale rodina rozhodla vrátit a dům zachránit. V tu dobu už přes zahradu přitékala voda, a tak nastal čas jednat. „Prokopali jsme stružku přes celou zahradu a z naplněných pytlů postavili bariéru. Odtok jsme nasměřovali do rybníčku, který máme na zahradě a odtud už voda volně odtékala do pole,“ dodává. Díky tomuto zásahu se rodině podařilo ochránit stavbu před povodňovou vodou a do suterénu se dostala jen voda spodní. Jak říká Hamerník, dopadli spolu se sousedním domem prarodičů v Majdaleně asi z postižených nejlépe.
„Nemyslím, že tomu šlo úplně zabránit,“ dodává.