Královna Camilla si pro svého muže přijela minulý týden v pondělí na kliniku v Londýně. Tam totiž Karel prodělal běžný zákrok na úpravu zvětšené prostaty. Operaci a pobyt v nemocnici snášel král Karel III. evidentně dobře. Přesto v péči lékařů zůstal déle, než původně plánoval.

Tato skutečnost přiložila polínko do plamene pochybností o jeho zdraví, které se nakonec potvrdily.

| Video: Youtube

„Během nedávné královy procedury v nemocnici odhalili testy další problém, jež ukázal jistou formu rakoviny,“ stálo v prohlášení paláce. Jaká forma rakoviny to je, ale blíže nespecifikoval. „Jeho Veličenstvo dnes zahájilo plán pravidelných ošetření, během kterých mu lékaři doporučili odložit povinnosti před veřejností. Během tohoto období bude král pokračovat ve státních záležitostech jako obvykle,“ informovala o zprávě z paláce CNN.

Diagnóza

Již 17. ledna vydal Buckinghamský palác oznámení, ve kterém stálo: „Stejně jako každoročně tisíce mužů, také král podstoupil vyšetření zvětšené prostaty. Stav Jeho Veličenstva není závažný a příští týden se dostaví do nemocnice na léčebný zákrok.“

Benigní zvětšení prostaty je lékařský termín diagnózy, jež je běžná u mužů starších padesáti let. Zvětšená prostata způsobuje různé obtíže, které nebývají akutní. Je však třeba je řešit kvůli snížení rizika budoucích zdravotních komplikací.

Nyní se ovšem diagnóza změnila. „Král je vděčný svému lékařskému týmu za jejich rychlý zásah,“ stálo v prohlášení z Buckinghamského paláce. Král prý zůstává ohledně své léčby pozitivní a těší se, že se co nejdříve vrátí k pracovním povinnostem.

Král se chtěl veřejně podělit o podrobnosti svého zdravotního problému, aby inspiroval ostatní muže k pravidelným kontrolám. Nyní také k tomu, aby pomohl veřejnosti pochopit všechny lidi na celém světě, kteří bojují s rakovinou. Zároveň chtěl zamezit možným spekulacím o svém zdraví. „Tolik podrobností o zdravotním stavu člena královské rodiny jsme ještě nikdy nedostali. To je novinka. Pravděpodobně jde o krok k novému trendu transparentnosti monarchie,“ vyjádřil se pro CBC Justin Vovk, královský komentátor, který se specializuje na dějiny monarchie.

Královo rozhodnutí se ukázalo prospěšné. Jen na stránkách britské Národní zdravotní služby se od jeho prohlášení strhlo šílenství. Vyvolalo tisíciprocentní nárůst ve vyhledávání informací o zvětšené prostatě.

Obavy o zdraví

Proslýchá se, že králův personál má o Jeho Veličenstvo upřímnou starost. „Lidé, kteří pro něj pracují, se obávají, že jako pětasedmdesátiletý muž toho dělá příliš mnoho. Někdy je těžké s ním držet krok,“ prohlásil pro deník Telegraph jeden ze zasvěcených.

close král Karel III. a Camilla info Zdroj: Profimedia zoom_in Král Karel III. má rakovinu a Camilla chce, aby zvolnil

Také Camilla se manželovi snaží domlouvat. Zvláště ve světle posledních událostí, jež krále ještě více oslabily, ho požádala, aby trochu zbrzdil. Přestože chápe, že mu jeho práce dává obrovský pocit naplnění, vynakládá veškeré úsilí, aby ho přiměla ke změně extrémně náročné pracovní rutiny.

Po zákroku a kvůli léčbě rakoviny bude král nucen zvolnit tempo a neúčastnit se tolika královských závazků. Královně dělá starosti, že jediné, na co její muž myslí, je jak se vráti brzo zpět do práce.

Král workoholik

O Karlovi je známé, že je neúnavný dříč. Vstává za svítání a úkoly plní mnohdy i dlouho do noci. Tuhle pracovní morálku má celoživotně a ve svém nasazení nepolevuje. V dokumentu BBC k jeho sedmdesátým narozeninám oba jeho synové (William i Harry) líčili, že byl často zavalen stohy lejster. Aby mu mohli popřát dobrou noc, museli se přes ně pracně prodírat. „Do noci sedí u pracovního stolu a mnohdy na svých úředních dokumentech i usne a probouzí se s poznámkami přilepenými ke tváři,“ popisoval tehdy princ Harry.

Nový král je zapřisáhlý technofob, takže nevlastní mobilní telefon a nevyřizuje e-maily. Vše řeší staromódní papírovou metodou. Píše ručně, nebo diktuje sekretářce. Kromě toho dodržuje specifickou dietu, kdy vynechává obědy. Na ně chodí jen v případě, že to vyžadují královské povinnosti.

Od pracovních úkolů se ale odtrhne pravidelně na rychlou procházku a též dodržuje čaj o páté. Večer následuje další papírování, a pak pozdní večeře. Všichni doufají, že po prodělaném zákroku král svůj zajetý režim změní, což bude asi těžké sousto. Karel se totiž striktně drží hesla: „Udělej, nebo zemři!“

Začátek roku ve znamení zdraví

Nejen král se však na začátku letošního roku ocitl v nemocnici. Na plánovanou operaci břicha musela také Kate, princezna z Walesu. Zákrok podstoupila ve stejné nemocnici jako Karel III., jen o pár dní dříve. Na rozdíl od tchána se nechtěla ke svému zdravotnímu stavu blíže vyjadřovat.

Jediné, co vešlo ve známost, bylo, že se po zákroku bude v nemocnici minimálně deset až čtrnáct dní zotavovat. Tato skutečnost poukazuje na náročnější operační výkon. Král snachu před svou operací navštívil, aby zjistil, jak se jí vede.

Princ William si kvůli manželčině operaci vzal volno od svých úkolů a rozhodl se stoprocentně věnovat dětem. Dal tím jasně najevo, že rodina je pro něj na prvním místě. Uvolnil se i z povinností zastupovat svého otce v roli regenta.

Nyní ovšem nastala nová skutečnost a William oznámil, že se vrací k veřejným povinnostem již koncem tohoto týdne.

Rodinné příměří

Ani Harryho s Meghan nenechaly dvě hospitalizace v rodině chladnými. V soukromí svým příbuzným údajně popřáli brzké uzdravení i přesto, že spolu už před delší dobou ukončili komunikaci. Jedná se snad o první holubici míru, kterou ze zámoří vyslali dva rebelové?


Nahrává se anketa ...

Královská expertka Katie Nicholl již tehdy věřila, že mezi Harrym a jeho otcem dojde v nadcházejících týdnech k dialogu. „Ať se stalo cokoli, král svého syna miluje,“ prohlásila pro magazín ET. Ani netušila, jak moc se přiblížila pravdě. Král Karel III. syna osobně informoval o své diagnóze. Harry se okamžitě rozhodl otce navštívit.

To, co však někteří považují za náznaky mírového tažení, jiné nechává chladnými. Ti jsou přesvědčeni, že se jedná jen o pouhou zdvořilost. Uvidí se, zda králův zdravotní stav bude impulzem pro tání ledů v rodinných vztazích.