Předchozí
1 z 20
Další

Běh pro Světlušku

Noční běh pro Světlušku.Noční běh pro Světlušku.Zdroj: Deník/Jan Šmok

V sobotu 24. září se bude konat v zámeckém parku v Dačicích večerní běh pro Světlušku. Dobročinné startovné pro starší osmnácti let je 150 Kč. Účastí můžete podpořit dobrou věc, a to pomoci těžce zrakově postiženým vyrovnávat podmínky se zdravými lidmi, a zažít světlušky v zámeckém parku. Začátek akce je od 18 h, kdy začíná registrace běžců. Běh i chůze startuje 19.30 h. Na místě je možné si zakoupit čelovku a vydat se s ní na trasu.

Dejte si jihočeské dobroty

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Přemysl Spěvák
Spolek Jíme Jih poprvé zamíří do Dominikánského kláštera v Českých Budějovicích. Akce se bude konat 24. září od 11 do 17 h v klášteře. Návštěvníci si budou moci za symbolické vstupné ochutnat zdarma různé druhy jihočeských sýrů. Na místě bude k dispozici i teplé jídlo a jako bonus živá hudba. Z hlediska ekologie se vše bude servírovat na porcelán, či do skla z důvodu eliminace zbytečného odpadu.

Svatý Václav, folklor a řemesla

Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival roztančily historické jádro českého Krumlova.Svatováclavské slavnosti a Mezinárodní folklórní festival roztančily historické jádro českého Krumlova.Zdroj: Lubor Mrázek
Nenechte si ujít 20. ročník Svatováclavských slavností v Českém Krumlově.

Začínají v pátek 23. září v 10 h. Součástí bude Svatováclavský jarmark na náměstí Svornosti, 21. Mezinárodní folklorní festival Český Krumlov, Setkání Václavů a Václavek, Zahradní degustace vín v Klášterní zahradě, koncerty a hudba nebo program pro děti.

Na náměstí Svornosti v pátek 23. září od 15.30 h zahraje Lakomá Barka, v 17.30 h zazní folk kapely Nezmaři, ve 20 h přijde na řadu Michal Prokop a Framus Five. V 16 h se roztančí město s Mezinárodním folklorním festivalem. V 19.30 h můžete vyrazit na Kostýmovanou prohlídku městem. V Klášterech najdete řemeslný jarmark, v Krumlovském mlýně v 18 h začíná Folklorní večer, v 19 h zajděte na koncert Pocta Edith Piaf: Večer s vůní Francie se zpěvačkou Radkou Fišarovou, akordeonistou Aliaksandrem Yasinski, kytaristou Miroslavem Linkou.

V sobotu 24. září přijďte na náměstí Svornosti od 10 h na Svatováclavský jarmark, ve stejnou dobu se tam budou registrovat Václavové a Václavky, kteří se oficiálně setkají od 18.15 h. Užijete si tam také Mezinárodní folklorní festival. V 18 h vystoupí Schwarzenberská granátnická garda. V 19.15 h vystoupí Malá dechová hudba Doubravka. Kreativní dílny, řemeslný jarmark, komentované prohlídky, část Mezinárodního folklorního festivalu aj. najdete v Krumlovských klášterech. V Klášterní zahradě můžete od 14 h degustovat vína. Program najdete například i v Hotelu Růže, a to od 17 h taneční vystoupení Amare Romane Čave, které začíná v 17 h. Muzeum Fotoateliér Seidel pořádá Svatováclavské fotografování. Můžete zavítat i do Muzea voroplavby, do Zahrady Kouzelné bylinky, do Kvítkova Dvora, v Cikánské jizbě vystoupí oba dva dny v 19 h romská skupina Cindži Renta.

Jarmark najdete v neděli 25. září opět na Náměstí Svornosti. U Seidelů se bude znovu fotit. Kromě řemeslného jarmarku najdete v Klášterech pořady Zvířátka na Nádvoří klarisek, a to od 10 h, vydat se můžete i na prohlídky. Od 13 h připravilo divadlo Studna program Úžasný svět her a Loutkový ateliér. V Dobrkovické jeskyni se koná od 10 do 17 h Den mamutů.

Program je připraven až do středy 28. září.

Zajděte na divadlo do ulic

Loutkové divadlo Neposlušná kůzlátka Buchty a loutkyLoutkové divadlo Neposlušná kůzlátka Buchty a loutkyZdroj: Deník/ Redakce
Českobudějovický Pouliční festival divadla, cirkusu a muziky Otakar na kostkách vychází na pátek 23. až neděli 25. září. Hned v pátek 23. září projde městem od 18 h průvod, Víťa Marčík mladší přichystá do Rajské zahrady na 20. h představení Iluminace, Bude Cirkus předvede ve 21 h show na šále z Rabenštejnské věže.

V sobotu 24. září si můžete dát od 9 h se sousedy v Panské ulici snídani. Na Havraním náměstí se předvede od 10 h Malé divadélko Praha. V Panské ulici se bude konat dopoledne s divadly i mágem. Na Piaristickém náměstí najdete od 14 do 16 h Varieté Malého divadélka Praha, o hudbu a workshop se na Piaristickém náměstí postará v 18 h Divadlo Líšeň. Ve 20 h najdete v Panské ulici Mr. Moon show a večer zakončí ve 21 h ohňová show Terezy Georgievové na Piaristickém náměstí.

Přijít můžete i v neděli 25. září a v 10 h zahájit den snídaní a bohoslužbou v Panské ulici. Tamtéž od 11 do 13 h budou vystupovat soubory Amsterdam, Péro za kloboukem nebo Víťa Marčík ml. Soubor Buchty a loutky se představí ve 14 h na Havraním náměstí, který ještě v 18 h bude mít přichystán pro veřejnost Automat na filmy na Piaristickém náměstí. V 15 h se představí soubor Péro za kloboukem na Piaristickém náměstí a v 17 h v Panské ulici a Jan Horák v 16 h vystoupí s představením Zapomenuté světlo v Rajské zahradě.

Draci i vyhlídkové lety v Soběslavi

DrakiádaDrakiádaZdroj: Vít Černý
Aeroklub Soběslav pořádá v sobotu 24. září Drakiádu. Přijďte od 10 do 17 h a zalétejte si s draky, budete si v dílničce moci vyrobit draka, pro děti budou přichystány letecké aktivity, hry a zábava. Nebude chybět ukázka letadel Aeroklubu i s výkladem pilotů. Budete se moci proletět motorovým letadlem nebo větroněm Cessna 172 a L-23. Na místě si také zasoutěžíte o lety.

Sokolák se změní v Divoký západ

Budějovický western 2020Budějovický western 2020Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek
Atmosféru jako z Divokého západu zažijete v sobotu 24. září na českobudějovickém Sokolském ostrově, který se promění mezi 10. a 22. h v dějiště Budějovického westernu, festivalu  country kapel, indiánů, tanečníků, kovbojů a jejich koní. Indiánské léto zahájí v 11 h Indiánská vesnice. Ve 12 h si tam poslechnete indiánské bubny a budete přihlížet indiánským tancům, připravené tam budou tvůrčí dílny, podíváte se s průvodcem do týpí, lasování a práci s bičem předvedou David a Štěpán z Fort Hary, zasoutěží si děti i dospělí. Těšit se můžete i na jízdu na koních a ponících, budete přihlížet předtančení skupiny Blueberry, navštívíte řemeslné tržiště, dáte si občerstvení, zvěčníte se ve fotokoutku aj. Ve 14 h vystoupí akustik-folková kapela Shivers. V 15.30 h předvedou svou kovbojskou show Jimmy Magura. Jako poslední vystoupí od 18 h Žalman. Vstup bude zdarma.

Zažijte noc v knihovně a projděte si historické sály

Městská knihovna Český Krumlov nechá nahlédnout do historických prostorMěstská knihovna Český Krumlov nechá nahlédnout do historických prostorZdroj: Městská knihovna Český Krumlov
Vydejte se v sobotu 24. září na netradiční prohlídku s výkladem Městské knihovny Český Krumlov. Tzv. Noc v knihovně začíná v 19 h a na prohlídky se vypravíte ve 20 a 22 h. Nahlédnete i do historických sálů Prelatury. Číst se bude z knihy Evy Wimmerové, která bude na Noci v knihovně přítomna, Pohádkové příběhy od Boubínského potoka. Účinkovat budou Pavlína Haršová, Helena Jelínková, Petra Lukešová a Jaroslava Valtrová, o hudební doprovod se postará Věra Čarková.

Pivo a další dobroty ke sv. Václavovi

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: MěÚ Znojmo
Zajděte v sobotu 24. září na Svatováclavské slavnosti českobudějovického pivovaru Samson. Ty začínají v 11 h. Sv. Václav je totiž patron piva a sládků. Kromě piva budou k ochutnání grilovaná selata na rožni, klobásy, párky, žebra, topinky, trhavé vepřové, bramboráky, řízky, buchty a další. Po celou dobu vám bude hrát DJ Kyslík, mezi 12. a 14. h můžete přihlížet vystupení bubenické skupiny Djembe Alert. V 15 h vystoupí Jihočeský soubor písní a tanců Úsvit, od 16.45 do 18.30 h přijde na řadu Vosí hnízdo a v 19 h nastoupí Country Rebels.

Slavnosti se žongléry, rytíři i historickou hudbou

Středověké divadlo Traken bude součástí Svatováclavských slavnostíStředověké divadlo Traken bude součástí Svatováclavských slavnostíZdroj: Deník/Jaroslav Sýbek 


Svatováclavské slavnosti se konají i v zámeckém parku na Strkově v Plané nad Lužnicí. Můžete přijít už v pátek 23. září od 18 h do Sokolovny poslechnout si dechovku Keramičku.

V sobotu 24. září se utkají v 8 h na Farském rybníce děti v rybářském klání. V 9 h začíná projížďka historických vozidel Křížem krážem kolem Plané, sraz mají u základní školy.

Hlavní program připadá na neděli 25. září. Sledovat můžete kostýmovaný průvod, který ve 13 h vyjde od základní školy. Na hlavním podiu mezi 13.30 h a 20. h stane Jaroslav Uhlíř s kapelou, uvidíte vystoupení Elvis Presley Live, Divadlo Traken přiveze rytířský turnaj na koních, uslyšíte revival New Age of Smokie a uvidíte ohňovou show Aurum. Na historickém pódiu se představí šermířský spolek Táborští kupci, budou žonglovat, bojovat, připraví rytířské ležení a předvedou zbraně. Vystoupí i šermíři Aurum a historická kapela Turdus Plzeň. Představí se i sokolníci, zajdete na řemeslný jarmark, kde uvidíte ukázku řemesel, nebude chybět historický kolotoč, aj. Děti čeká od 15 h loutková pohádka Divadélka na nitce.

Slavnosti pokračují ještě do středy 28. září.

Oslaví patrona země české 

Na slavnostech vystoupí i twirlingové tanečnice. Ilustrační fotoNa slavnostech vystoupí i twirlingové tanečnice. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Ivana Šmejdová
I na třeboňském náměstí oslaví patrona země české, pivovarníků a vinařů sv. Václava, a to v sobotu 24. září. V 10 h přijede sv. Václav slavnosti zahájit. Mezi 10. a 17. h si můžete prohlížet výpěstky na sezónní výstavě ovoce a zeleniny. Přes den vystoupí Senior Dance Club České Budějovice, bavorská dechovka Musikverein Schlag, mažoretkový a twirlingový klub Panenky z Českých Budějovic, kapela Klaret Strážský výběr a třeboňská taneční škola Victory Dance Company.

Zahrají k oslavám sv. Václava

Kapela BabouciKapela BabouciZdroj: archiv kapely Babouci
Svatováclavské slavnosti zažijete také v Jindřichově Hradci v sobotu 24. září. Od 10 h zajděte na jarmark, v 11 h zazní dechovka v podání Babouků, ve 13 h vystoupí kapela Brass Avenue, v 15.30 h přijde na řadu skupina Heglas.

Korzujte ulicemi Tábora mezi sousedy

Potkejte se se sousedy. Ilustrační fotoPotkejte se se sousedy. Ilustrační fotoZdroj: Miroslav Truhlář
Setkávat se s ostatními obyvateli Tábora můžete na sousedské akci Korzo Klokotská Pražská, která připadá na neděli 25. září od 13 h. Zajít můžete do Pražské ulice, na Žižkovo náměstí a do ulice Klokotská, kde bude staroměstská promenáda bez aut. Užijete si hudební vystoupení, zajdete na blešáky a výstavy, budete závodit, uvidíte módní přehlídku spolku Zora, budete tvořit na workshopech, posedíte v ulicích u jídla a pití a zúčastíte se benefice pro táborský hospic. Vstupné bude dobrovolné.

Poznejte okolní přírodu

Ilustrační fotoIlustrační fotoZdroj: Deník/Vladimír Klíma
Ve Vimperku, v Dobré, na Kvildě, na Jezerní Slati a Onšovicích se koná týden přírody NaturVision. V rámci této události se můžete v sobotu 24. září vypravit na vycházku Oživlé mokřady pod osadou Dobrá. Vychází se od 10 h z parkoviště před obcí a výprava půjde do nivy Teplé Vltavy podívat se na osvobozené potoky z podzemního potrubí. Na druhý den je připravena výprava Jezerní slať a blízké prameny. Účastníci se sejdou v 10 h na parkovišti Jezerní slať a podívají se pod pokličku revitalizace této slati a poznají, že dostatek vody je podstatní pro rašeliniště. Festival pokračuje až do soboty 1. října.

Projděte si okolí Velešína

Vyrazte na výlet. Ilustrační fotoVyrazte na výlet. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Vladimír Klíma
Vydejte se na první poprázdninový výlet nazvaný Poznáváme okolí Velešína s velešínskou turistickou skupinou, který připadá na neděli 25. září. Účastníci se vypraví kolem rybníků Šindelář, Záhorkovický, Skřidelský a samot okolo Markvartic. Trasa je dlouhá 13 km, půjde se pomalým tempem po nenáročném terénu. Turisté se sejdou v 9 h u infocentra.

Trh na Prachatické Skalce

Oslava místní produkce na prachatické Skalce.Oslava místní produkce na prachatické Skalce.Zdroj: Deník/Jana Vandlíčková


Podpořit místní zemědělce a výrobce můžete v sobotu 24. září na prachatickém trhu na Skalce. Tzv. Oslava místní produkce začíná v 10 h. Představí se lokální zemědělci, kulináři a inspirativní osobnosti, farmáři a výrobci regionálních produktů.

Další série podzimních koncertů začíná

Zajděte na koncert. Ilustrační fotoZajděte na koncert. Ilustrační fotoZdroj: Pavel Paluska
Podzimní série šestého ročníku hudebních koncertů Večery S v Divadle U Kapličky v Českých Budějovicích opět začíná. Zahájí ji koncert v pátek 23. září, kde uslyšíte postpubertální folk, blues a šanson Nahoře, žánry jazz, latin až funk s kapelou Výborný trio a folkovou skupinu Devítka.

ParaPaddleboardingové závody

Hosté si mohou vypůjčit paddleboardy.Budou závodit na ParaPaddleboardech. Ilustrační fotoZdroj: kemp Keramika

Čtvrtý ročník ParaPaddleboardingových závodů se uskuteční v sobotu 24. září v přístavu na Hluboké nad Vltavou. Akce začíná od 11 h do 18 h. Startovné je zdarma. Sedačka a plovák je k bezplatnému zapůjčení. Účastnící budou závodit na krátké technické trati a dlouhé technické trati.

Václavská pouť ve Strakonicích

Pouťový jarmark ve Sněžném přinesl hudbu, nakupování nepřeberného množství výrobků i zábavný program s Yvettou Blanarovičovou.Návštěníci mohou vyrazit na Václavskou pouť do Strakonic. Ilustrační fotoZdroj: Anna Holešová, Renata Dvořáková

Na Václavskou pouť vyrazte o víkendu do Strakonic. Pouťovou zábavu najdete v pátek 23. září v Panské zahradě, kde od 19 h zahraje kapela Scéna. Na parkovišti před nemocnicí navštivte v sobotu 24. a v neděli 25. září pouťové koncerty. V sobotu 24. září v 15.30 h vystoupí kapela Mad Ride, po ná následuje od 16.40 h kapela Balwan, následují ještě koncerty Vosolit, Nixon Lands a ve 21.30 h Hamr. V neděli 25. září tamtéž najdete Nektarku nebo Parkán. Nebudou chybět atrakce a stánky. 

Přijďte na taneční vystoupení

Zajděte se podívat na představeníZajděte se podívat na představeníZdroj: Milan Novotný


Městské kulturní středisko Vodňany zve na neděli 25. září od 15 h na performance vystoupení Hang Out. Za konceptem, performance a scénografií stojí Eliška Brtnická, která je spoluautorkou scénáře s Viktorií Knotkovou. Zaplatíte vstupné 150 Kč.