Jedním z těchto míst je také nevelká obce Rakvice. Leží v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji a žije zde kolem 2000 obyvatel. Rakvice jsou významným vinařským centrem spadajícím do Velkopavlovické vinařské podoblasti. V obci se nachází řada vinařských závodůi menších rodinných vinařství.

Tato obec má ale ve své historii jednu velmi smutnou a tragickou událost. Pokud navštívíte místní hřbitov, stanete se na okamžik součástí příběhu z května 1936, na jehož konci je 31 zmařených dětských životů, které si vzala řeka Dyje.

Ten den vyjelo od rakvické obecné školy osm sedláckých povozů s dětmia jejich učiteli. Děti měly prožít příjemný den výletem na Pálavu. Celkem si mělo krásný den užít 106 dětí. Tragédie postihla třetí skupinu, kdy na přepravovaném povozu bylo 52 školáků. Ti se kvůli plašícím se koním začali přesunovat do zadní části pramice. Kvůli přetížení se do jejích útrob začala vlévat voda. Asi deset metrů od břehu se pramice převážilaa koně zmizeli i se zoufalými dětmi pod hladinou rozbouřené Dyje. Zahynul také vozka s koňmi.

Místní se k události moc nevracejí, ale když je požádáte, neodmítnou. Najděte si tedy chvilku a pokloňte se památce dětí, pro které se 26. května 1936 přestal točit svět…