Zatímco kandidáti do krajského zastupitelstva a senátu bojují o náklonnost voličů, na úřadech zahajují zaměstnanci přípravy. „Ve středu a čtvrtek budou pracovníci plnit volební lístky do obálek a v pátek je začnou doručovat do schránek. V Jindřichově Hradci to znamená zkompletovat osmnáct tisíc sad,“ vysvětlil Přibyl.
Pokud by se stalo, že se někomu volební lístky ze schránky ztratí, nemusí zoufat. Podle Přibyla budou náhradní komplety lístků k dispozici buď na městském úřadě nebo přímo ve volební místnosti. Lidé by si měli dát podle něj pozor na to, aby lístky vložili do obálky, kterou dostanou až ve volební místnosti, jinak budou neplatné.
Voličský průkaz
Volit své kandidáty do krajských zastupitelstev mohou lidé pouze ve svém okrsku, takže ti, kteří budou v té době třeba v lázních nebo nemocnici, volit nemohou.
„Ještě nevím, jestli půjdu volit, nejsem si jistý, jestli má senát pro nás význam,“ řekl Petr Filip z Dačic.
Voličský průkaz si mohou zajistit lidé pouze při volbách do senátu, ale i to je omezené. Například ve volebním obvodu Pelhřimov bude možné volit v Pelhřimově, Humpolci či Jindřichově Hradci, ale ne už třeba v Českých Budějovicích. Ten, kdo se ze zdravotních důvodů nemůže dostavit, se může telefonicky dohodnout s volební komisí a pracovníci k němu dojdou, podobně jako obcházejí domy s pečovatelskou službou.
„Po dobu voleb budeme mít zvláštní službu v evidenci obyvatel a občanských průkazů, aby mohli volit i lidé, kteří právě ztratili občanský průkaz,“ uvedl Přibyl.
Kraj obcím pomohl
Starostové obcí se shodují na tom, že jim krajské dotace zásadně pomohly při rekonstrukcích a výstavbách.
„Myslím si, že se krajští zastupitelé musí víc snažit spolupracovat všichni, ne jako ve státě. Velkou výhodou pro nás také je, že je Karel Matoušek v zastupitelstvu kraje,“ uvedl starosta Jarošova nad Nežárkou Bohumil Rod. Díky krajským dotacím se podle něj podařilo postavit například autobusové zastávky v Hostějevsi a Zdešově.
Do budoucna by uvítal větší pomoc při opravách obecních komunikací, protože na ně peníze obce nestačí.
Práci současného krajského zastupitelstva ohodnotil kladně také starosta Majdaleny Karel Fürst, který by byl rád, kdyby to pokračovalo dál jako dosud.
„Vždy jsme se setkali se vstřícností, pokud jsme potřebovali pomoc při přípravě žádostí o granty,“ uvedl starosta Studené Josef Rod. Do budoucna by byl rád, kdyby se krajské granty rozdělovaly nejen podle celkového počtu obyvatel, ale také podle počtu obyvatel v místních částech, aby se mohly i obce jako Studená, která má téměř 1800 obyvatel a s místními částmi 2300 obyvatel, více zapojit.