Krátce po otevření praskaly některé volební místnosti ve švech, jinde byl spíš klid.

„Zejména školní budovy ve městě zaznamenaly nápor, někde lidé stáli i frontu,“ potvrdila krátce před 18. hodinou vedoucí kanceláře starosty Jindřichova Hradce Jana Říhová.


Zejména v menších obcích pak byli mezi prvními voliči přímo členové okrskových komisí, v Dolní Radouni například jako první odvolila Jaroslava Kopencová.


Na volby se chystala i nejstarší občanka Čech Marta Pokorná z Dačic, která se v létě dožila 108 let. Ještě ráno bylo v plánu, že ji personál Domova důchodců v nedalekých Budíškovicích, kde nyní žije, převeze do Dačic, aby mohla odevzdat svůj hlas. Nakonec ale přišla zpráva od jejího mladšího syna Jiřího Pokorného, že lékař transport mamince nedoporučil. O její hlas tak zřejmě přišla ODS, protože se Marta Pokorná nikdy netajila tím, že právě tato strana je jejím favoritem.


Přímo za některými voliči, kteří se do volebních místností zejména ze zdravotních důvodů nemohli dostavit, také vyráželi členové volebních komisí s přenosnými urnami. Do 16. hodiny takto odvolilo v Nové Včelnici dvacet občanů.


Zajímavá situace nastala například v Nové Bystřici. Protikandidát současného jihočeského hejtmana Jana Zahradníka novobystřický starosta Jiří Zimola se v jedné volební místnosti sešel krátce po 15. hodině s manželkou Ditou, coby členkou volební komise, a zároveň se svým otcem.
A co si myslí novobystřičtí obyvatelé o tom, že by mohli mít krajského hejtmana? „Nám je to jedno, my už jsme staré, nic nezměníme. Mladí by se o to měli hlavně zajímat,“ uvedly cestou z volební místnosti důchodkyně Anna a Marie. Naopak třeba Ivana Bergerová si myslí, že by právě takový výsledek voleb mohl být pro Novou Bystřici velmi užitečný.


Letos stačila pouze jedna cesta do volební místnosti čtyřiaosmdesátileté Marii Valdové z Hadravovy Rosičky. Jak zavzpomínala volební komise, při posledních volbách ji dokonce několikrát musela vracet domů, než přinesla správný průkaz totožnosti. Stát se to ale může komukoliv, i v Nové Včelnici museli jednu voličku vrátit domů pro občanský průkaz.


Komise v Okrouhlé Radouni se brzy po zahájení letošních voleb zase setkala s ojedinělým přáním jednoho voliče, který se rozhodl odevzdat hlas pouze pro Senát. Kraj ho nezajímal. Pro některé jsou letošní volby premiérové. Zcela poprvé přišel včera k volbám i Milan Růžička ze Člunku, který teprve nedávno oslavil své osmnácté narozeniny.


Podle večerních informací tajemnice Městského úřadu v Třeboni Jany Grammetbauerové nebyly na Třeboňsku zaznamenány žádné problémy. Odpoledne všechny volební okrsky objížděl starosta Třeboně Jan Váňa s místostarostkou Annou Kahounovou s výsledkem bez závad. Stejná informace přišla z Jindřichohradecka i Dačicka.

redaktoři Deníku


On–line zpravodajství na
www.jindrichohradecky.denik.cz/volby