„To, co vzniká nyní na Vysočině, však rozhodně nevidím jako dobrou variantu. Myslím, že by bylo průhlednější, kdyby sociální demokraté a komunisté vstoupili do koalice,“ říká odstupující hejtman.

Předseda ČSSD v kraji Libor Joukl však mluví o tom, že na takovou veřejnou spolupráci není společnost připravena…

Ale co to teď bude jiného? Že si komunisté řekli o místo předsedy finančního výboru?
Jenže toho už měla opozice společně s kontrolním výborem i v minulých čtyřech letech! Předseda finančního výboru je klíčová role, ale jak ji budou uplatňovat, když vlastně podporují vládnutí ČSSD? To svého koaličního partnera mají zase na chvíli v opozici? Nerozumím tomu a myslím, že to nepochopí ani veřejnost.

Co vám tedy vadí nejvíc?
Podle nás jde o kšeft, který do politiky nepatří! Byli jsme společně se zástupci KDU-ČSL na pátečním jednání s vítězi voleb ještě před komunisty. I my jsme slyšeli o variantě menšinové vlády, sociální demokraté nám vysvětlili, že u každého důležitého bodu budou hledat podporu napříč politickými stranami. A co prý za to chceme, když budeme tolerovat jejich hejtmana a radu? Ale to by byl přece taky jen kšeft, takhle to fungovat nemůže! Tak jsme jim nabídli jednání o projektu trojkoalice, ale na to oni neměli mandát od své strany.

Když se však reálně podíváte na výsledky voleb, opravdu si myslíte, že byste se mohli s vítěznou ČSSD dohodnout na nějaké formě spolupráce?
Nevím, zda my, ale s lidovci to určitě reálné bylo. Zásadní problém jsme měli se sociální demokracií jen u zdravotnických poplatků. A tak jsme navrhovali, abychom tuto oblast do případné koaliční smlouvy nedávali. Vždyť to přece není problém pro krajskou, ale celostátní politiku.