Původně domluvená čtyřkoalice STAN Jindřichův Hradec, Společně s Piráty, ODS a vítězného hnutí ANO se rozpadla. Taková koalice by měla těsnou většinu 14 hlasů z celkem 27 křesel v zastupitelstvu. Hnutí ANO ale vyjádřilo přání připojit ke koalici ještě Sdružení nezávislých kandidátů, které od voličů získalo dva mandáty. K dohodě nedošlo a ANO proto z dohodnuté čtrnáctky vycouvalo a koalici následně opustila také ODS.

"Stále jednáme, jistý model se rýsuje, ale než doladíme detaily a řekneme si, jak to bude fungovat, nechci prozrazovat více. Počítáme s tím, že jasno by mohlo být na začátku příštího týdne," uvedl za hnutí ANO Michal Kozár.

Vše nasvědčuje tomu, že hnutí ANO by mohlo vytvořit koalici s Nezávislými pro Hradec, kteří skončili ve volbách na druhém místě a získali také pět mandátů. "Vrátili jsme se na začátek, kdy v současné době jednáme s ANO, ODS a SNK ED. Zatím ale jednání stále probíhají," komentoval další vývoj za Nezávislé pro Hradec Stanislav Mrvka. Jím jmenovaná koalice by měla v zastupitelstvu pohodlnou většinu 15 hlasů.

Zatmění Slunce sledovala přímo na jindřichohradecké hvězdárně asi dvacítka zájemců.
OBRAZEM: Úchvatné zatmění Slunce z jindřichohradecké hvězdárny. Podívejte se

Společně koaliční vyjednávání potvrdil i zástupce další ze zúčastněných stran.

"Nabídka tu je, ale zatím z naší strany stále není nic podepsaného, takže budeme dál jednat. Při počtu osmi stran, které se dostaly do zastupitelstva, jsme mohli takovou situaci předpokládat, protože mezi lidmi jsou určité osobní animozity a není to jednoduché," posteskl si za ODS Radim Staněk.

Současný starosta Jindřichova Hradce Jan Mlčák mohl vzhledem k rozhodnutí českobudějovického krajského soudu vypsat termín konání ustavujícího zastupitelstva. Nově zvolení zastupitelé města se poprvé sejdou 7. listopadu v 16 hodin v sále Kulturního domu Střelnice.

Podle informací Deníku by se starostou měl stát Michal Kozár z hnutí ANO, v křeslech místostarostů pak usednou Radim Staněk z ODS a Bohumil Komínek z Nezávislých pro Hradec.