„Rozhodně je to úspěch a popravdě jsme to nečekali. Je to pro nás takové zadostiučinění a ocenění práce, která byla před volbami. Výsledek odpovídá tomu, že lidé dali najevo, že nejsou spokojení se současným vedením,“ komentoval výsledek voleb lídr hnutí Bohumil Šuhaj s tím, že vyjednávání o novém vedení radnice budou dlouhá a složitá. „Jako jednu z priorit máme přístavbu sportovní haly a jako učitel bych prosazoval také přístavbu základní školy, což jsme měli jako stěžejní body,“ dodal Šuhaj. Po osmi letech tak zřejmě nastane změna v čele města.

Volební místnosti se otevřely i na III. základní škole v Jindřichově Hradci.
Podívejte se, jak dopadly volby ve vaší obci na Jindřichohradecku

Strana současného starosty Karla Macků KDU-ČSL totiž skončila na druhém místě, když jí vhodilo svůj hlas 26,2 % voličů. „Proti nám je dlouhodobě vedená kampaň v jedné tiskovině a když vezmu v úvahu celostátní politiku, tak konečný výsledek není špatný. My jsme se v podstatě vrátili do roku 2014, kdy jsme měli také šest mandátů. Nedá se říci, že bych byl zklamaný, protože jsme druzí,“ uvedl k výsledku voleb dačický starosta Karel Macků. Spolupráci s vítězným hnutím ale nevyloučil. „Žádná jednání zatím neproběhla, ale očekáváme, že budeme mezi prvními oslovení. Poté záleží na tom, jak se potkáme programově i lidsky,“ poznamenal starosta.

Na třetím místě v Dačicích skončila ODS se ziskem 20,75 %, čtvrté KSČM dalo hlas 14,51 % lidí a pátému uskupení Společně pro Dačice 6,60 %. Volební účast ve městě dosáhla téměř 50 procent.

Komunální volby 2022. Jindřichův Hradec. Ilustrační foto.
Sčítání hlasů skončilo. Tohle jsou noví zastupitelé Jindřichova Hradce