Jedenasedmdesátiletý veterinární lékař vede radnici od roku 1990. „Kandiduji do zastupitelstva, nikoliv na starostu. Zejména poslední dobou je to práce na 7 dní v týdnu a 365 dní v roce. Pokud to člověk chce dělat poctivě, pak je to vždy na úkor něčeho a to je zejména rodina. Navíc je tu už také nějaký věk a je třeba dát příležitost někomu mladšímu,“ zavtipkoval současný starosta Petr Nekut.

Současný starosta Petr Nekut už být starostou nechce, rád ale poskytne cenné rady novému vedení radnice.Současný starosta Petr Nekut.Zdroj: Deník/Jana UrbanováV čele kandidátky Sdružení ODS a nezávislých kandidátů ho nahradil třiapadesátiletý agronom David Průša. Přestože současný starosta už město nepovede, podílel se velkou měrou na sestavení priorit svého uskupení. „Na prvním místě jsou rekonstrukce ulic Husova a Tyršova. Jsou to ulice, kde je potřeba obnovit kanalizaci, vodovod, veřejné osvětlení i zeleň. S Jihočeským krajem se nám podařilo domluvit, že udělají komunikaci. Dále je to maximální spolupráce a podpora výstavby obchvatu, který je pro nás velmi důležitý. Prioritou je i příprava nových stavebních parcel, o které je v Kardašově Řečici velký zájem, ale město je k dispozici nemá. Nedávno jsme proto zakoupili pozemky pro stavební parcely a rádi bychom podpořili i bytovou výstavbu,“ přiblížil Petr Nekut.

Do komunálních voleb v Kardašově Řečici jdou kromě strany současného starosty ještě další tři uskupení.

Sdružení ČSSD a nezávislých kandidátů povede třicetiletý učitel Tomáš Englický. „Naší prioritou je v první řadě pokračovat v připravených projektech jako je obchvat Kardašovy Řečice, kde je úlohou města maximálně pomoci ŘSD, které bude obchvat realizovat. Město může, podle nás, pomoci s výkupem pozemků a minimalizovat dopady obchvatu na rodinné domy v blízkosti přeložky. Dalšími projekty, které je třeba dotáhnout do konce je rekonstrukce ulic Husova a Tyršova, včetně nového zbudování kanalizace, chodníků a osvětlení,“ shrnul Tomáš Englický.

Město trápí především vysoká dopravní zátěž, řeší ale i jiné problémy.
ANKETA: Jaké bude hlavní téma pro nadcházející volby v Kardašově Řečici?

Sdružení nezávislých kandidátů Kardašova Řečice si jako lídra zvolilo padesátiletého advokáta Martina Velíka. „Rádi bychom prosadili obnovu komunikace první třídy, která vede skrz Kardašovu Řečici, protože je v zoufalém stavu a způsobuje to velké komplikace lidem, kteří kolem bydlí. Dalším problémem je bezpečnost, protože ve městě je obrovský provoz a loni dokonce došlo i ke smrtelné nehodě.

Významné téma je další rozvoj a podpora školy po obsahové stránce, například aby sem přišel rodilý mluvčí na cizí jazyky. Dlouhodobě jsme samozřejmě podporovateli obchvatu města, kde je v tuto chvíli pravomocné územní rozhodnutí, nicméně město čeká ještě spousta další práce,“ popsal volební priority svého subjektu Velík.

Ilustrační foto
Kdo chce vést vaši obec na Jindřichohradecku? Deník přináší kandidátky

O vedení města se bude ucházet také nově vzniklé uskupení s názvem Kardaška žije. V čele kandidátky je sedmatřicetiletý plánovač výroby Petr Nadlický. „Je pro nás zásadní odpadové hospodářství, protože ve městě se platí poměrně velký peníz na osobu. Platit 700 korun a zároveň chtít po někom třídit odpad nedává smysl, proto chceme, aby se tato částka snížila a možnost třídění byla řešena jinou inspirativní cestou. Zároveň bychom chtěli dál pečovat o rozsáhlý bytový fond a rozšiřovat jej. Samozřejmě horké téma je obchvat města, jsme rozhodně pro, ale je potřeba také zabezpečit základní školu, například zábradlím, než bude obchvat hotový,“ poznamenal Petr Nadlický.