Podle mluvčího jihočeských policistů Milana Bajcury byl klidný i druhý volební den. "Nemáme hlášené žádné incidenty," potvrdil. Volební účast se podle krajské volební koordinátorky Věry Markové pohybuje kolem padesáti procent. "V případě malých obcí je vyšší, naopak města mají účast nižší a celkový souhrnný výsledek se předběžně pohybuje na úrovni kolem 55 %," sdělila.

Výsledky komunálních voleb najdete najdete ZDE>>>

Sčítání v Hradci se chýlí ke konci, podle očekávání panuje velká rozpolcenost  

Podle průběžných čísel bude výsledek komunálních voleb v Jindřichově Hradci opět velmi rozmanitý. Ve 20 hodin bylo sečteno zatím zhruba 93 procent hlasů. Čeká se ještě na volební okrsky Nežárka a Jáchymova.Podle očekávání jsou výsledky zatím velmi těsné. "První je ANO s výsledkem 15,7 %, druzí jsou Nezávislí pro Hradec 14,46 %, třetí Hradec srdcem a rozumem se ziskem 10,37 procent, ODS má 10,1 %, Starostové a nezávislí 8,11 %, Společně s Piráty 7,8 %, Svoboda a přímá demokracie 7,12 %, SNK ED 5,70 %.," vyjmenoval tajemník jindřichohradecké radnice Karel Holý strany, které překročily pětiprocentní hranici a mohou tak získat mandáty. K těmto stranám podle něj ještě mohou přibýt Jihočeši, kteří mají těsně pod 5 %.Průběžná volební účast je zatím pouze 41 procent.

Starosta Třeboně Jan Váňa má z vítězství radost

"Výsledek jsem očekával, myslím si, že jsme nabídli smysluplný program, který ukazoval, že chceme Třeboň dál rozvíjet. Slavíme spolu se členy strany v restauraci a probíráme výsledky voleb. Dáme si k večeři tatarák a pivo," popsal atmosféru Jan Váňa, pro kterého je prý velkým zklamáním volební účast. K urnám totiž přišlo v Třeboni jen lehce přes 49 % lidí.

Vítězství v lázeňském městě obhájil současný starosta Jan Váňa.
V Třeboni je dobojováno, vítězství obhájila ODS v čele se starostou Váňou

V Třeboni zvítězil stávající starosta Jan Váňa (ODS)

V Třeboni zvítězil stávající starosta Jan Váňa (ODS)V Třeboni již znají složení zastupitelstva pro nadcházející čtyřleté funkční období.

8 křesel patří ODS
4 křesla STA+NK
4 křesla ZELENÍ+OMMO
3 křesla ČSSD
2 křesla KDU-ČSL
2 křesla SPD
2 křesla USZ+TOP 09

Nejvíce hlasů 1056 získal stávající starosta Jan Váňa, v těsném závěsu je Jana Grammetbauerová 979 hlasů a hned za ní Viktor Ludvík 934 hlasů. Všichni za ODS.

Složení nového zastupitelstva v Třeboni:

Složení nového zastupitelstva v Třeboni.Zdroj: Deník

Kompletní výsledky Třeboně najdete ZDE.

Dobojováno už je v Kardašově Řečici

Zde 32 let starostoval Petr Nekut. Sdružení ODS a nezávislých kandidátů, za které kandiduje do zastupitelstva, vyhrálo těsně se ziskem 32,59 % hlasů. "Jsem na fotbale a fandím Kardašově Řečici, která hraje s Třeboní. Volební výsledky jsem ještě neviděl. O pozici starosty neuvažuji, jen v nouzi nejvyšší," řekl stále ještě první muž města Petr Nekut. Nejvíce hlasů, konkrétně 422, získala v rámci vítězného sdružení současná místostarostka Dana Machová.

V Jindřichově Hradci jsou zatím známé výsledky jen místní části Matná

Sčítání hlasů v komunálních volbách jde kvůli komplikovanější metodice pomalu. V 16:30 byla ze 30 volebních okrsků v rámci Jindřichova Hradce sečtena pouze Matná.

"Vítězství si tu připsalo ANO s 28,72 procenty, následují Nezávislí pro Hradec se 16 procenty, třetí místo s 12,92 procenty obsadil Hradec srdcem a rozumem a v těsném závěsu za nimi skončili Starostové a nezávislí se 11,5 procenty," nastínil výsledky tajemník městského úřadu v Jindřichově Hradci Karel Holý.

V Dobrohošti volilo přes 92 procent lidí

Nejvyšší volební účast na Jindřichohradecku si zatím připsala malá obec Dobrohošť nedaleko Dačic. K urnám tam dorazilo neuvěřitelných 92,11 % voličů. Lidé jsou podle vedení obce takto vzorní při každých volbách. "Oprávněných voličů máme 38 a přišlo jich 35. Opravdu nepřišli pouze ti, kteří zrovna nebyli doma. U nás na kandidátce jsme byli všichni, kteří jsme seděli v minulém zastupitelstvu, takže se vlastně nic nezmění," dodala starostka Petra Javůrková. Mezi sedmi kandidáty je na prvním místě s počtem 30 hlasů.

K volbám přišlo méně lidí

V Jindřichově Hradci a jeho místních částech volební účast kopíruje celorepublikový trend, lidí přišlo méně. "V průběhu dnešního dopoledne byly od jednotlivých volebních okrsků zprávy takové, že volební účast je mezi 30 - 40 procenty, v menších místních částech dosáhneme i na výsledky přes 50 procent volební účasti, jmenovitě například Políkno nebo Buk," upřesnil tajemník městského úřadu v Jindřichově Hradci Karel Holý. Volební účast ve městě a jeho místních částech byla v posledních komunálních volbách 45 procent.

Hodinu po uzavření volebních místností bylo na Jindřichpohradecku sečteno 15 okrsků. 

Mezi prvními na Jindřichohradecku bylo sečteno v Kamenném Malíkově, které povede v nadcházejících čtyřech letech pětičlenné zastupitelstvo. Volební účast zde byla 63,49 %.

První sečtené hlasy jsou již v okrscích v Jarošově či Záblatí.

Největší přebírací místo na jihu Čech je v Českých Budějovicích, které má na starosti 176 okrsků. Největší přebírací místo na jihu Čech je v Českých Budějovicích, které má na starosti 176 okrsků. Druhé největší místo se 113 okrsky je v Táboře. Třetí je přebírací místo v Jindřichově Hradci se 104 okrsky.

Naopak nejmenší přebírací místa se čtyřmi okrsky jsou v Českých Velenicích a Horní Plané. Volební účast zde byla 63,49 %.

Při minulých komunálních volbách na jihu Čech byly jako první obce sečtené Višňová na Jindřichohradecku, Lužice na Prachaticku, Třešovice, Únice, Zvotoky a Předslavice na Strakonicku.