Návštěvníci letos uvidí až do 18. dubna přes 300 rostlin amarylisů a přes 700 dalších rostlin. Do výstavy se zapojili i studenti středních škol, zaměřených na módní návrhářství.

Práce na květinové expozici vrcholily včera. Dnes večer budou prostory připravené pro zvané účastníky slavnostní vernisáže.

„Na přípravě pracujeme celý týden. Jen je mi líto, že je kapacita Schwarzenberského sálu malá a není možné tam pozvat i širší veřejnost. Modely, které na ní budou předvedené, ale uvidí návštěvníci od soboty vystavené na figurínách přímo v expozici,“ vysvětlil kastelán Pavel Hofman.

Podle jeho slov letos použili přes tisíc rostlin. V květinových vazbách, kde budou vévodit amarylisy, budou převládat lilie, orchideje, anturie, ale k vidění budou i další květiny.

„Na jejich aranžování se podíleli kolegové Slávek Rabušic z Brna, zahradnice z Kratochvíle a Hluboké, samozřejmě zahradnice z našeho zámku a Katka Bojzlová, která byla dříve zahradnicí v zámku Český Krumlov,“ uvedl Pavel Hofman.

Stejně jako v minulých ročnících si budou moci na zámku lidé koupit i hlízy amarylisů. „Naším hlavním partnerem je výrobce potahových a dekoračních látek Kolovrat Chýnov, který nám zapůjčil většinu vystavených modelů a dodal látky na ušití dalších. Čtyři nové modely z jeho látky, jejíž hodnota je šestnáct tisíc, pro nás ušily studentky SOŠ a SOU Třeboň z oboru Modelování a navrhování oděvů,“ vysvětlil Pavel Hofman. Podle jeho slov se na výstavě představí i modely Vyšší odborné školy oděvního návrhářství z Prahy, detašovaného jihlavského pracoviště Technické univerzity v Liberci z oboru Textilní a oděvní design a návrháře roku 2008 Petra Kaloudy.

Doprovodný program bude tradičně bohatý. V sobotu i v neděli vystoupí v 11 hodin a ve 14,30 společně soubor historických tanců Campanello a šermířská skupina Bibus Spiritus.

Soboty 11. a 17. dubna budou patřit květinovému trhu. na 17. dubna připravili organizátoři na 10. hodinu Módní přehlídku SOŠ a SOU Třeboň a na 14. hodinu vystoupení místního loutkářského spolku s pohádkou O Šípkové Růžence.

„Na neděli 18. dubna jsme připravili od 15 hodin výstavu smutečních vazeb ve Schwarzenberské hrobce třeboňského Ateliéru Augustin, jehož floristé vloni u příležitosti výstavy Amarylis uspořádali floristický kurz. Smuteční vazby budou přímo v kryptě hrobky Schwarzenberků a budou tam k vidění i další týden,“ uzavřel Pavel Hofman.