Legendárního režiséra Karla Zemana, od jehož narození uplyne příští rok sto let, připomene AniFest 2010. Festival animovaných filmů se po ročním rozštěpení mezi Třeboní a severočeskými Teplicemi vrací na jih Čech, kde se uskuteční od 18. do 23. května.
Zemana uctí například tím, že čestnou prezidentkou akce se stane režisérova dcera, animátorka a ilustrátorka Ludmila, žijící v Kanadě. „Toto významné výročí Karla Zemana bude leitmotivem celého devátého ročníku,“ uvedla mluvčí AniFestu Magdalena Šebestová.
Přehlídce bude navíc bezprostředně předcházet mezinárodní konference o režisérovi. Od 17. do 18. května se její aktéři sejdou na třeboňském zámku. Přijede celá řada českých a světových znalců, pamětníků, bývalých spolupracovníků a rodinných příslušníků Karla Zemana.
„Společně se pokusí pojmenovat důvody, pro které se Zeman zařadil mezi nejvýraznější světové režiséry, průkopníky a novátory kinematografie a stal se inspirací mnoha českých i světových tvůrců,“ doplnila mluvčí Šebestová.
Zemana připomene i výstava v zámecké galerii. Jeho dcera tam představí svůj soukromý archiv fotografií, dokumentů i dopisů a sbírku plakátů na jeho filmy. Paradoxní je, že největší výstavu výtvarného díla Karla Zemana však připravuje japonská společnost I.D.F. do Hirošimy i Tokia.
„Proto AniFest chystá hostování této jedinečné expozice v České republice. V období od září do prosince 2010 se objeví v Praze, Písku a Liberci. Obsahuje desítky unikátních exponátů, které představují průřez výtvarnou tvorbou Karla Zemana, a to jak na poli filmovém, tak v rámci kresby či užitého výtvarného umění,“ popsala Magdalena Šebestová.
Kromě Zemanovy retrospektivy a soutěže, jejíž uzávěrka je 31. prosince tohoto roku, přinese AniFest řadu dalších programů. Tradiční jsou pásma jednotlivých porotců. Mezi jmény figurují Jiří Kubíček, Michaela Mertová, Jiří Bárta či Boris Masník.
Patronem přehlídky se stal Giannalberto Bendazzi, renomovaný italský filmový historik, autor světoznámé publikace Cartoons, One Hundred Years of Cinema Animation a loňský čestný prezident AniFestu. Osobností festivalu bude nestor světové animace, italský režisér Bruno Bozzetto: připraví workshop, jeho filmy se objeví v soutěži a diváky čeká i retorspektiva jeho děl včetně slavého celovečerného snímku Allegro non troppo.
„Program dále přinese retrospektivu litevské animace, prezentaci na téma Trik ve filmu, Školičky animace i tradiční přehlídku výtvarných škol zemí Visegrádu,“ upřesnila mluvčí.
Institut animované tvorby, pod nějž festival spadá, má ještě další aktivity. Známé jsou Ozvěny AniFestu, méně se ale ví třeba o projektu Nová vlna české animace. Jeho cílem je propragace tuzemských tvůrců v zahraničí, poprvé se tak stalo na letošním festivalu ve francouzském Cannes. Další linií je vydávání knih. Ve finále je nyní výpravné dvousvazkové dílo Jurije Norštejna Sníh na trávě, které přeložil Jiří Kubíček z FAMU.
„Kniha ruského klasika světové animace Jurije Borisoviče Norštejna (1941) je jednou z nejvýznamnějších publikací z oblasti animovaného filmu, která během historie tohoto oboru vyšla. Autor svoje dílo původně koncipoval jako skriptum pro studenty, později ho ale výrazně rozšířil a obohatil. Vznikla tak publikace, jejíž přínos je nesporný nejen pro filmové teoretiky, ale i pro laickou veřejnost,“ upozornila Magdalena Šebestová.