Táborští archeologové mají na stole další cenný nález během dvou měsíců. Po nálezu mincí z roku 1620 v Soběslavi, zkoumají předměty staré přibližně 3600 let. Neskrývají radost a hovoří o „bombě“. Jak se předměty z alpských oblastí dostaly až do Bernartic, zůstane ale neobjasněnou záhadou stejně jako jejich nálezce.

Ten se svým objevem vůbec nechce být spojován, a tak archeologové netuší, kdo jim vzácný poklad přinesl až do muzea. Zatímco pro starostu Bernartic Pavla Souhradu bude odměnou výstava fotografií prastarých kousků, tajemný hledač pokladů se o svou odměnu připravil. Z takového počínání nemají archeologové radost.

„Nemám z toho dobrý dojem, jsou to zřejmě detektoráři, kteří hledají po okolí. Zhruba nám popsal místo a kdybychom ho z jeho popisu nemohli najít, už bychom se nemuseli k dalšímu bádání dostat, protože nám na sebe nedal žádné spojení. Navíc nevidím rád, když nález vyjímají ze země. Ten je tam třeba nechat a zavolat nám, abychom mohli zkoumat i ze způsobu uložení,“ upozornil šéf archeologů Rudolf Krajíc.