„Konečně se už můžeme věnovat výhradně muzice. Byly to docela nervy,“ pravil s úlevou kapelník Božejáků Pavel Skalník.
Období nejistoty začalo před bezmála půl druhým rokem. Tehdy požádali dva odcházející protagonisté kapely Zdeněk Beneš a Michal Mareš o registraci tohoto věhlasného názvu na sebe.

Úřad průmyslového vlastnictví nakonec dal za pravdu představitelům legendární kapely.

Klíčový okamžik: ozvali se zavčasu

Ti se proti dotyčnému návrhu ohradili a zanedlouho podali vlastní patentovou žádost. „Hrozně důležité bylo, že jsme to zjistili včas a stačili jsme podat námitku. V opačném případě by se to podařilo otočit asi jen stěží,“ dodal Skalník.

Zdeněk Beneš odmítl výrok úředníků komentovat. „Už se k tomu nechci vracet, je to pryč. Ale nemysleli jsme to špatně,“ trval si na svém Beneš s tím, že i proto neuvažovali o odvolání.

Společně s částí muzikantů, kteří tehdy od Božejáků odešli, si založili vlastní kapelu pojmenovanou po sousední vesnici – Libkovanka.
Kámen ze srdce spadl kromě samotných hudebníků také pořadatelům koncertů a tancovaček. Kdyby Božejáci spor o jméno prohráli, dost možná by jim nezbylo než vymyslet si nové označení.

A vysvětlovat posluchačům, že právě oni jsou ti jediní zaručeně praví, by nebyl žádný med.

„Jsme rádi, že to nakonec takhle dopadlo. Nevím, co bychom si v opačném případě počali,“ poznamenal Miroslav Šimon, duchovní otec pelhřimovského festivalu hasičských hudeb, největšího dechovkářského setkání v okrese.

Božejáci jsou tradičním tahounem celého programu. Šimon ale s nimi má i další plány, například červnové natáčení výročního festivalového cédéčka. „Tohle všechno by bylo ohrožené,“ odůvodnil pořadatel písemné stanovisko k celému případu, které v rámci připomínkového řízení na patentový úřad rovněž zaslal.

Některé spory se táhnou řadu let

Proč ale trval zdánlivě jednoduchý spor tak dlouho? Vysvětlení podala Iva Koutná z odboru ochranných známek.

„Každý problém posuzujeme podle řady kritérií. Musíme třeba ověřit i to, zda někdo nemá název zapsaný už zdřívějška. Postup také počítá s vyjadřovacími lhůtami, které řízení protahují. Máme tu i případy, které se táhnou několik let,“ vysvětlila Koutná. Patent nyní každopádně náleží nejméně do 30. ledna 2018 Božejákům. Do tohoto data jim na jméno nikdo nesáhne.

„Nechali jsme známku raději zapsat na občanské sdružení Jihočeská hasičská hudba. To aby se nic nezměnilo, kdybych třeba chtěl jednou z kapely odejít. Jakože to neplánuji,“ usmál se vedoucí souboru Skalník, který hraje v Božejácích na trubku dvaadvacet let.