Díky spolupráci Třeboně s Litevským velvyslanectvím v Praze a také díky partnerství města s litevskou Udenou, které trvá už od roku 1994, se v Třeboni čtvrtek 18. ledna stane "Litevským dnem".

Hlavním bodem programu bude promítání filmu Výletnice (Ekskursanté). V dopoledních hodinách bude promítání v kině připraveno pro žáky základních škol a gymnázia, večer od 18:00 potom pro veřejnost. Po závěrečných titulcích budou mít diváci možnost diskutovat s velvyslancem Litevské republiky Edvilasem Raudonikisem. Připravená je také ochutnávka litevského vína a občerstvení. Všechna filmová promítání jsou zdarma.

Miroslav Donutil
Miroslav Donutil i Zdeněk Pohlreich pod jednou střechou

Ve foyer Divadla J. K. Tyla bude k vidění výstava mapující více než dvacetiletou spolupráci třeboňské základní školy Na Sadech s litevskou školou Utenos Krašuonos progimnazija. Obě lázeňské restaurace budou také nabízet speciální litevská menu.

O FILMU VÝLETNICE
ilm Ekskursanté byl natočen v roce 2013 podle skutečného příběhu. Když byla Evropa po druhé světové válce rozdělena do dvou částí, Litva se ocitla na východní straně železné opony. V padesátých letech pak byly stovky tisíc Litevců deportovány do gulagů v Sovětském svazu. Příběh pojednává o jedenáctileté osiřelé dívce Mariji, která unikne z deportačního vlaku a vydává se na 6000 kilometrů dlouhou cestu zpět domů do své vlasti.

Režisér Zdeněk Troška natáčí v Jižních Čechách čertovskou pohádku Čertoviny.
Natáčet znovu? Jedině s panem Troškou.