Třicet let od svého vzniku slaví divadlo jednoho herce, pokus herce Antonína Kašky zahrát celé divadelní představení se všemi postavami sám. Nudu při představení diváci rozhodně nezažijí - Antonín Kaška totiž stihne vystřídat dvacet osm rolí, od titulního Cyrana z Bergeracu přes mnicha, vrátného, mušketýra a herečku až po řádovou sestru či dámu v secesním oblečení. Inscenace má za sebou už více než stovku repríz.

Antonín Kaška o historii představení:
Inscenace měla premiéru v červnu roku 1987 v divadelním klubu Západočeského divadla v Chebu, v září téhož roku byla uvedena na přehlídce Divadla jednoho herce v Chebu, úryvky z představení jsem uváděl jako první pouliční divadlo na Uhelném trhu v Praze v roce 1988 (nebo 1989), v roce 2012 jsem představení uvedl na festivalu Českého divadla v Košicích. Inscenaci jsem s režisérem Karolem Skladanem zkoušel cca tři čtvrtě roku od října až listopadu 1986 do června 1987.

V Jindřichově Hradci mohou představení Cyrano de Bergerac aneb Sám proti 28 lidé zhlédnout už v pátek od 19 hodin a 19 minut ve dvoře Langrova domu. Vstupenky se v předprodeji dají sehnat ve vinotéce U Langrů.

"Letos to bude pikantnější o to, že při představení dojde k pokusu o zápis do České knihy rekordů," říká Antonín Kaška. "Podle neoficiálního vyjádření několika divadelních kritiků jsem prý čtvrtý člověk na světě, který se pokusil zahrát sám celé divadelní představení se všemi postavami, ale jediný, který se pokusil zahrát Cyrana de Bergerac. Díky tomu jsem i zapsán na oficiální celosvětové stránce divadelních představení Cyrano de Bergerac, kam se obvykle dostávají pouze inscenace z Národního divadla," popisuje.

Devatenáctý ročník Jindřichohradecké činohry se koná ve dnech 7. a 8. července. Herci si v předvečer premiéry odbyli generální zkoušku.
Hradecká činohra letos nabízí představení Lhář