V Domě Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí v Třeboni začala nová výstava nazvaná Hadí muž a tanečnice / Bosé nohy a jiné zajímavosti. Jak vysvětlili kurátoři výstavy David Kubec a Miroslav Růžička, jedná se o výběr ze sbírkového fondu Alšovy jihočeské galerie. Návštěvníci se tak mohou těšit na kolekci obrazů, kreseb, grafiky, plastiky a také keramiky, která představí podoby manéžové, varietní a potulné zábavy. "Soubor, který čítá více jak padesát uměleckých předmětů od 18. století přes postmodernu až po konec 20. století, nabídne poutavý pohled do způsobu života lidí stěhujících se soustavně z jednoho místa na jiné za účelem produkce zábavných atrakcí a obživy," uvedli.

Schwarzenberská hrobka v Třeboni. Ilustrační foto.
Výstava ukáže tři světy hrobky

K vidění tady budou umělecká díla od Adolfa Borna, Bedřicha Stefana, Bohumila Dobiáše, Františka Tichého, Jana Kodeta, Josefa Čapka a mnoha dalších. Výstava, která v Domě Štěpánka Netolického potrvá až do 4. února, je otevřena denně kromě úterý vždy od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin. Každý měsíc se pak mohou návštěvníci těšit na doprovodný program, který bude navazovat na téma výstavy.

Doprovodný program k výstavě:
18. listopadu od 15 hodin
Komentovaná prohlídka provede návštěvníky uměleckými směry od 18. století až po současnost a seznámí diváky s historií lidového loutkářství, cirkusu a jiných potulných zábav a atrakcí. Průvodcem bude kurátor David Kubec, vedoucí úseku prezentace a ochrany sbírek Alšovy jihočeské galerie.

9. prosince od 15 hodin
Komentovaná prohlídka seznámí zájemce s varietním prostředím a souvisejícími uměleckými předměty, které jsou zastoupené ve sbírce Alšovy jihočeské galerie. Zároveň přiblíží osudy konkrétních umělců a jejich vztahu k dané tematice. Průvodkyní bude Dita Pfeferová, kurátorka obrazů Alšovy jihočeské galerie.

13. ledna od 14 do 17 hodin
Výtvarná dílna
Tematicky zaměřená výtvarná dílna, na které si vytvoříte vlastní svět dramatu plný kulis, herců, loutek, akrobatů, tanečnic a dalších postav a rekvizit, jež mohou být součástí velkých i malých představení. Přijďte si vyzkoušet prostorovou tvorbu doplněnou o kombinované techniky, vyrobit vlastní divadelní scénu a mnohé další s lektory edukačního oddělení Alšovy jihočeské galerie.

Výstavu obrazů akademického malíře Jana Autengrubera začala v Muzeu Jindřichohradecka.
OBRAZEM: V hradeckém muzeu zahájili výstavu malíře Jana Autengrubera20. ledna od 10 hodin
Divadelní představení O Psu Pes, které kombinuje loutkové divadlo s živými herci, je určeno všem milovníkům psů a blues. Příběh o pejskovi jménem Pes odloženém na skládce není jen o cestě za domovem a přátelstvím, ale také příběhem o tom, jak může takové zvíře doma přispět k lepším vztahům mezi členy lidské rodiny a silou psí oddanosti i paličatosti udělat z jedné ukřičené, rozmazlené holčičky láskyplnou a pečující paničku. Hrají Marek Menšík a Sofie Adamová.

27. ledna od 14 do 17 hodin
Cirkusová škola
V pohybové dílně plné ekvilibristiky se zájemci naučí zábavnou formou využít různé cviky a další žánrové prvky, které využívají při svých představeních cirkusoví umělci. Přijďte zažít vzrušující a napínavé odpoledne s akrobacií, žonglováním a klauniádou pod lektorským dohledem Vyacheslava Nechunaeva.

3. února od 15 hodin
Komentovaná prohlídka poodhalí návštěvníkovi malířské a kreslířské zaujetí pro pouliční a alternativní formy dramatického umění a podrobně se zaměří na různorodá výtvarná pojetí a styly. Průvodcem bude Miroslav Růžička, vedoucí oddělení prezentace sbírek a kurátor grafiky a fotografie Alšovy jihočeské galerie.