Dny se postupně prodlužují a jarní slunce přímo svádí k procházkám a výletům. Je proto nejvyšší čas zahájit letošní turistickou sezonu. A to se týká především hradů a zámků v našem kraji rybníků.

Státní hrad a zámek v Jindřichově Hradci první návštěvníky v letošním roce přivítá už tuto sobotu. První prohlídka začíná v deset hodin dopoledne.

Letos v Hradci nebude chybět ani osvědčená klasika, velikonoční výzdoba známá pod jménem Splašená vejce. „Velikonoční instalace ze zlatých, černých a modrých vajec všech velikostí bude letos opět k vidění na prohlídkové trase A,“ uvádí pracovník zámku Tomáš Krajník.Vejce bude v pokojích možné vidět od 7. do 15. dubna.

Ve stejný den jako ve městě u Vajgaru zahájí sezonu i na Státním hradě Landštejn u Nové Bystřice. „Vstupné na prohlídku zříceniny u nás zůstává stejné, tedy šedesát korun pro dospělého člověka. Jistě je zajímavé, že už dva roky jsme nemuseli zdražovat,“ láká landštejnská kastelánka Jiřina Mládková. Vstupné pro děti a studenty je poloviční, rodina si potom hrad prohlédne za 130 korun.
Oblíbenou záležitostí, kterou hrad Landštejn nabízí, je možnost přespání v letních měsících, konkrétně v červenci a srpnu. „Tato nabídka se mezi lidmi už hodně rozšířila a turisté ji velice rádi využívají. Je ale nutné objednat se co nejdříve dopředu, protože už teď v březnu mám kalendář na letošní prázdniny z poloviny obsazený,“ uvádí kastelánka Mládková.

Netradiční možnost pobytu na hradě přes noc podle ní využívají hlavně dětské tábory, které zde hrají hry, ale i dospělé party turistů. „Když je hezky, spí se většinou v příkopě. V případě nepříjemného počasí k přespání svádí hlavní věž, kde je vážně opravdovým zážitkem slyšet například hromy při bouřce,“ vypráví Mládková. V uzavřeném areálu hradu se přespává od šesti hodin večer do půl sedmé ráno, k dispozici je sociální zařízení.

Trochu jiný začátek sezony museli kvůli přípravě novinky pro návštěvníky zvolit na Státním zámku v Dačicích. „V současné době stále ještě intenzivně pracujeme na kompletní přestavbě jedné z místností prohlídkové trasy, konkrétně Velkého salonu,“ vysvětluje vedoucí správy zámku Jan Mikula.

Proto se zámek s modrou fasádou turistům zpřístupní až o týden později, tedy 7. dubna.

„Právě tohoto dne návštěvníci poprvé dostanou šanci spatřit velice náročně zrestaurovaný sál, který je také zbrusu nově zařízen. Stane se nedílnou součástí prohlídkové trasy,“ podtrhl Mikula.

Třeboňský zámek společně se Schwarzenberskou hrobkou se také probudí k životu už  v sobotu. K vidění v lázeňském městě bude kromě klasické prohlídky zámeckých pokojů i výstava tulipánů.

Ani oblíbený cíl především romantičtěji zaměřených turistů nezklame. Do nitra Červené Lhoty se první prohlídka vypraví už v sobotních dopoledních hodinách, poslední skupina do pokojů vstoupí ve čtyři hodiny odpoledne. Po celý duben bude zámeček otevřený výhradně o víkendových dnech.

Na Lhotě lákají také na možnost půjčit si čtyřmístnou pramici. Půlhodinová plavba vyjde na osmdesát korun, hodinová potom na sto padesát korun. Provozní doba půjčovny loděk je stejná jako otevírací doba zámku.

Jindřichův Hradec

Zahajuje sezonu 31. března
K dispozici je v dubnu pro návštěvníky prohlídková trasa A, která nabízí prohlídku reprezentačních prostor Adamova stavení. Součástí trasy je i Rondel. První prohlídka začíná v 10 hodin. Vstupné je 100 korun, pro děti, studenty a ZTP 50 korun, rodinné 240 korun a senioři zámek projdou za 60 korun.

Dačice

Zahajují sezonu 7. dubna
Zájemcům o prohlídku Státního zámku Dačice je nabízena klasická trasa, na které je k vidění 14 pokojů, které kdysi patřily rodině Dalbergů. Vstupné pro dospělou osobu činí 80 korun, pro děti, studenty a ZTP 40 korun, rodinné 200 korun a senioři si zámecké pokoje prohlédnou za vstupenku v ceně 60 korun.

Landštejn

Zahajuje sezonu 31. března
Na zříceninu hradu Landštejn se po dobu celé letošní sezony turisté dostanou už od devíti hodin ráno. Ve volné prohlídce je zahrnuta i archeologická expozice a oblíbená vyhlídková věž. Vstupenku si dospělý koupí za  60 korun, děti, studenti a ZTP za 30 korun, rodina za 130 korun a senioři za 40 korun.

Červená Lhota

Zahajuje sezonu 31. března
Romantický vodní zámeček nabízí turistům prohlídkovou trasu o délce padesáti minut. V dubnu a květnu je přístupný od půl desáté dopoledne, poslední prohlídka začíná ve čtyři hodiny. Vstupné činí 90 korun, pro děti, studenty a ZTP 50 korun, rodinné 200 korun a senioři si 1. patro prohlédnou za 70 korun.

Třeboň

Zahajuje sezonu 31. března
V sobotu zahajují sezonu jak na zámku, tak na Schwarzenberské hrobce. Návštěvníkům se otevřou rožmberské pokoje a také místnosti Schwarzenbergů. Vstupné na trasu A i B je stejné, tedy základní 100 korun, pro děti, studenty a ZTP 60 korun, rodinné 250 korun a senioři si zámek prohlédnou za 70 korun.