„S návštěvností nejsme spokojení, je to výrazně horší asi o třetinu, přitom ani vloni to nebyl žádný zázrak,“ konstatoval kastelán hradu a zámku Jindřichův Hradec Václav Bis. Počty prohlídek podle jeho slov ale neomezili, aby lidé nemuseli dlouho čekat. Skupinky jsou prostě menší.

„U nás je pokles oproti loňsku asi o patnáct procent. Jezdí míň zájezdů, ale víc jednotlivců. Hlavní sezonou je ale červenec a srpen, takže se teprve ukáže, jaká byla návštěvnost,“ uvedla kastelánka zámku v Dačicích Jana Bisová.

Návštěvníky podle ní vždy hodně překvapí bohatě zdobený interiér, který by nikdo za jednoduchou zámeckou fasádou nehledal. „Nečekají tak bohatou výzdobu. Máme sice méně návštěvníků, ale odcházejí velmi spokojení,“ doplnila Jana Bisová.

Lidé, kteří k nim na zámek přijdou, se sice octnou v dlouhodobě přestavované standardní expozici, která se podle kastelánky bude časem restaurátorskými pracemi proměňovat k lepšímu. Nižší počet návštěvníků v začátku turistické sezony zaznamenali také kasteláni Červené Lhoty a Třeboně.

„Ještě nemáme dokončenou uzávěrku za červen, ale duben a květen byl ohledně návštěvnosti výrazně nižší než v loňském roce, skoro o třetinu méně než vloni v květnu. V červnu to už není sice takové strašné, ale propad to je,“ okomentoval kastelán Červené Lhoty Tomáš Horyna.

Letos podle něj nemají na zámku tlačenici jako dříve, takže je to tam pro turisty mnohem příjemnější a odchází jich víc spokojených. „Teprve podle počasí se ukáže, kolik lidí v sezoně přijde. Když jsou tropická vedra, lidé nechodí. Začnou pak zase přicházet, až se v rybnících objeví sinice,“ doplnil Tomáš Horyna.

Zatímco si výše kasteláni z Jindřichohradecka stěžují na nižší počty turistů, v Třeboni naopak za červen dohnali květnový propad a mají podle kastelána Pavla Hofmana celkem o 870 návštěvníků víc než vloni ve stejnou dobu.

„V květnu to tak nevypadalo. Jen do Schwarzenberské hrobky se přišlo letos v květnu podívat 2914 lidí, zatímco vloni 4032, takže květnový propad tam byl 1118 lidí. Ale protože na zámek letos přišlo víc lidí, byl celkový letošní propad v květnu na zámku i hrobce celkem 744 lidí,“ vysvětlil Pavel Hofman. Hezké počasí by mohlo do zámku u Světa přilákat lidí ještě více.