Řadu exponátů a fotografií k výstavě zapůjčilo Národní muzeum, a to především z pozůstalosti prezidenta Beneše a jeho manželky Hany. „Osobně jsem přepsala zápisky kritických dnů kolem 3. září 1948 z deníku i z kalendáře jeho manželky. Dále jsou zde různé známky, parte, lístečky položené na hrobce Edvarda Beneše v září 1948, medaile a také zajímavé dopisy, například od občanů Sezimova Ústí, od Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové.

Také osobní korespondence mezi Hanou Benešovou a jejím manželem z roku 1918 před návratem Beneše do nově vzniklého Československa. Je to opravdu hodně dojemné,“ říká organizátorka expozice Simona Žirovnická za poslance Evropského parlamentu Jaroslava Zvěřinu.

Dodává, že z vily manželů Benešových v Sezimově Ústí ,procházející právě velkou rekonstrukcí, pochází ukázky nábytku a zařízení místností.
Vedle Husitského muzea se na výstavě podílí také archiv táborského fotoateliéru Šechtl & Voseček.

„Je vidět, že Šechtlové patřili skutečně mezi dvorní fotografy prezidentského páru a snímků se zachovaly stovky. Jsou zde fotografie před i po abdikaci pana prezidenta, z významných reportáží – například návštěvy Jihočeské výstavy či předání sochy husity. Najdou se také snímky z doby, kdy si manželé Benešovi kupovali pozemek pro výstavbu vily v Sezimově Ústí. Mezi fotografiemi jsou i dvě velmi zdařilé zvětšeniny - pan prezident Beneš v životní velikosti a náhled do vily s jejím původním vybavením. Negativy z roku 1945 se bohužel ztratily a zatím se podařilo dohledat pouze dvě fotografie,“ podotýká členka rodiny Šechtlů a dcera známé fotografky Marie Šechtlové.

Ta podle slov iniciátorky výstavy často, velice ráda a vždy jen v dobrém na pana prezidenta Beneše a jeho manželku Hanu vzpomínala. „Právě s ní jsem začala někdy před rokem celou výstavu vymýšlet a navrhovat. Výstavy už se ale, bohužel, nedočkala. Moc mi chybí,“ přiznala Simona Žirovnická.

Na vernisáži výstavy uvidí návštěvníci film z archivu rodiny Šechtlů a stopáž z velmi zajímavého a pěkně zpracovaného dokumentu, zapůjčeného Českou televizí Evropská hvězda Edvarda Beneše. Ten promítne 10. září studentům ještě táborské kino Svět.

Společnost Edvarda Beneše na vernisáži výstavy zastoupí její člen, politolog a historik VŠE v Praze, Jan Rataj, který pronese úvodní řeč. Výstavu zahájí v gotickém sále Husitského muzea v Táboře Nové pražské kolegium s uměleckým vedoucím Janem Dudkem a se sólistou Vlastimilem Kobrlem, koncertním mistrem Symfonického orchestru Českého rozhlasu; otevření výstavy by se měl osobně zúčastnit prezident ČR Václav Klaus.