Roky nevyužitá Beseda chátrá dál, projekt na její využití se zastavil na mrtvém bodě.


Hlavním bodem neschůdnosti jsou postoje obou stran ohledně znění smlouvy na pronájem „nebytových prostor“ a „budovy“. Vedení města i společnosti PEX, dříve Corona, tak ztrácejí postupně čtyři roky nenaplněnými jednáními.

„Měli jsme připravenou smlouvu před podpisem s bývalým starostou Jiřím Houdkem dva dny před volbami, ale on řekl, že ji nepodepíše, protože nebude svým podpisem zavazovat novou radnici, protože by to bylo nefér,“ vysvětlil předseda představenstva PEX Jaromír Hník.

Podle starosty Třeboně Jana Váni rada města schválila v květnu loňského roku nájemní smlouvu, kterou někdejší společnost Corona potřebovala pro žádost o dotaci. Smlouva se však městu po několika měsících vrátila jako nevyhovující.

Obě strany hovoří o nesnadné komunikaci, přesto se shodují na tom, že mezinárodní festival animovaných filmů AniFest do Třeboně patří. Podle slov Jaromíra Hníka však mělo být v Besedě mimo jiné také potřebné zázemí pro pořadatele festivalu, které je již po sedmi ročnících, kdy se festivalu účastní stále více tvůrců z různých zemí, komplikované zajistit.
„Podali jsme městu návrh nájemní smlouvy na pronájem budovy, který rada města odsouhlasila, ale nebyl zástupci města akceptován a podepsán. Místo toho jsme obdrželi jako protinávrh starostou města podepsanou smlouvu na pronájem nebytových prostor,“ uvedl Hník. Podle něj to neodpovídalo výběrovému řízení, a proto by nebyla smlouva od počátku platná, i kdyby ji podepsali. Zaslali proto nový návrh, který ale podle něj nebyl akceptován. Právník města však podle slov starosty doporučil uzavřít smlouvu na „nebytové prostory“, protože při pronájmu „budovy“ by v případě ukončení činnosti podle občanského zákoníku mohl nájemce požadovat vynaložené prostředky, které se v tomto případě předpokládají kolem 60 milionů korun.

„Tím, že jsme záměr pronájmu zrušili, chceme dát šanci tomu, aby se mohlo začít znovu od začátku za takových podmínek, jaké budou společnosti AniFest vyhovovat. Mají tedy možnost znovu zažádat o pronájem,“ uvedl starosta Třeboně Jan Váňa.

„Věc je také komplikovaná v tom, že budova Besedy je takřka prorostlá do staré radnice, kina, divadla a výstavního sálu, které využívá Informační a kulturní středisko, a patra nejde oddělit,“ uzavřel starosta.

Ozvěny AniFestu směřují do muzea

AniFest se vrací na Jindřichohradecko. Včera zástupci společnosti AniFest spolu s vedením Národního muzea fotografie jednali o projektu Ozvěny animace a přípravě Školiček animace.

Už v příštím měsíci by měli mít možnost návštěvníci Národního muzea fotografie v Jindřichově Hradci zhlédnout projekce animovaných filmů. „Snažíme se najít široký záběr pro uplatnění prostor muzea a spolupráce se společností AniFest se jeví jako velmi vhodná,“ vysvětlil ředitel muzea Miloslav Paulík.

„Ozvěny AniFestu připravujeme už od roku 2004, dnes asi na 60 místech v republice. Máme zajištěná práva na promítání filmů, tak toho chceme využít a představit je co nejširší veřejnosti,“ vysvětlil zástupce AniFestu Jaromír Hník.

Dodal, že v průběhu Ozvěn animace budou v Jindřichově Hradci provádět průzkum, zda budou mít zejména školy zájem i o školičky animace, které jsou vždy v Třeboni v rámci mezinárodního festivalu. „Rádi bychom zde poprvé zahájili tento projekt jako celoroční,“ uvedl Jaromír Hník.

Řediteli muzea se nápad líbí, navázali by tak na dobré zkušenosti ohledně spolupráce se školami v rámci cyklu školení fotografování. Podle něj by mohly být školičky animace pro děti zajímavé a přitažlivé.
„Už máme vytipované i šikovné děti, které při fotografických seminářích projevily výtvarný talent,“ uzavřel ředitel muzea.