Krýzův betlém vstupuje do nové sezony s vylepšeným zázemím a ochranou.

Jejich tvůrce Tomáš Krýza se narodil 13. prosince 1838 a zemřel 31. května 1918. Právě tato výročí přivedla zástupce muzea na myšlenku provést zaslouženou rekonstrukci jesliček.

„Naplánovali jsme ji na první čtvrtletí. Chtěli jsme, aby byly od 1. dubna přístupné lidem,“ upřesnil ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal. Rekonstrukce jedné z nejnavštěvovanějších památek stála kolem 700 000 korun.

Změny nejsou pro návštěvníky na první pohled zřejmé. Pro zaměstnance muzea jsou však zásadní. Výstavní podstavec ze 60. let minulého století byl nahrazen novým. „Zasklení bylo již nebezpečné pro pracovníky, a zejména pro neukázněné návštěvníky,“ vysvětlil Jaroslav Pikal.

Nyní jsou nainstalována bezpečnostní skla. Ta se mohou snadno a bez rizik poničení demontovat. Zaměstnanci tak mají zjednodušený přístup k exponátu, pokud je potřeba jej vyčistit či opravit.

Původní dřevotřískové obložení nahradily dřevěné desky ze smrkového masivu, nezapomnělo se ani na bezpečnost jesliček. „Byl zde nainstalován speciální hasicí systém asi za 500 000 korun, který využívá k hašení dusného plynu,“ doplnil ředitel muzea. Novinkou je také rampa pro vozíčkáře. „Bohužel se na ní v současné době projevil drobný nedostatek. Věřím, že bude brzy odstraněn a zdvižná plošinka bude fungovat,“ dodal ředitel.

Opotřebovaná podlahová krytina byla nahrazena zátěžovou, která bez problémů vydrží nápor desetitisíců návštěvníků.

„Jezdili jsme se na ně dívat, když byly děti malé. Děti tam jezdily pravidelně i se školkou. Určitě se půjdeme podívat, jak to je opravené,“ řekla Jana Maříková z Nové Včelnice.