A po letech nasbíraných zkušeností herečtí protagonisté skutečně vyzráli a své řady také obměnili a doplnili právě o muže. Na otázky týkající se činnosti spolku odpovídal jeho režisér a vedoucí Jaroslav Psík.Kdy jste se rozhodli obnovit tradici divadelních ochotníků v Třeboni a co vás k tomu vedlo?
Nebylo to ani tak rozhodnutí, jako spíše náhoda. Někdy na jaře 2003 byla ustavena z iniciativy starosty Jiřího Houdka komise v čele s Františkem Hesem a na její první schůzce byl každý z pozvaných vyzván, co by podle jeho soudu mohlo přispět k obohacení lázeňství, kultury a cestovního ruchu. Nebyl jsem na to připraven, a tak mne nenapadlo nic jiného, než ochotnické divadlo, které má právě v Třeboni velmi dlouhou a bohatou tradici. Nápad se setkal s nadšeným ohlasem, ale zároveň znamenal dát dohromady zájemce o náročnou a dobrovolnou práci, na jejímž konci je pokaždé nejistý zisk v podobě úspěchu nebo také ostudy. Nedělal jsem si přehnané iluze o množství přihlášek na základě inzerátu v Třeboňském světě, o to větší bylo však moje překvapení, když mi na informačním a kulturním středisku dali seznam 34 jmen i s adresami z Třeboně i blízkého okolí. 1. listopadu bylo Městské divadlo slavnostně otevřeno po rekonstrukci a přístavbě foyeru a při té příležitosti byl oficiálně založen a pokřtěn Kajetán starostou města.

Do jaké doby sahají kořeny původního ochotnického souboru? Mohl byste ho krátce představit?
Úplné začátky sahají snad až do 16. století, ale naši předchůdci hráli ještě na prahu 70. let minulého století.

Kolik členů a nastudovaných představení váš současný soubor má?
Soubor má v současné době 20 členů, nejmladšímu je 15 a nejstaršímu 63 let. Odehráli jsme 8 celovečerních představení a 11 pohádek ke Dni dětí a na Vánoce, teď připravujeme pohádku pro Rybářské slavnosti O spanilém princi a pro Krčínovy slavnosti výňatek ze hry Rybníkář Jakub.

Podle čeho si vybíráte hry? Ve vašich řadách máte také vlastní autory, můžete je i jejich tvorbu také krátce představit?
Výběr her nebyl od samého počátku jednoduchý, protože v souboru výrazně převažovaly ženy. Vůbec první inscenací byla Aristofanova Lysistrata v téměř archaickém překladu Ferdinanda Stiebitze z roku 1928, kde sice převažovaly ženské role, ale přesto některé mužské party si zahrály ženy. Jinak vybíráme pečlivě z různých žánrů, od romantických i černých komedií až po Shakespeara. Původní autorskou hrou byla inscenace Pojďte s námi na půdu z pera paní Eriky Suchanové, jinak velmi talentované herečky, účetní a organizátorky v jedné osobě. Mezi mladými členy se však rýsuje další talent, Petr Horák, student Obchodní akademie v Třeboni, jehož dílka se inspirují historicko-romantickými příběhy vrcholného středověku.

Kdo vám zajišťuje kostýmy a kulisy?
Zatím jsme si pro každou inscenaci vystačili sami, protože máme kostýmní i výtvarné téměř profesionály, paní Julii Trnkovou, Petru Žilkovou, Jitku Havránkovou a kulisy tvoří Petr Suchan (manžel naší herečky) a herec Matouš Šimek.

Stala se vašemu souboru při představení nebo přípravách nějaká kuriózní příhoda?
Kuriózních příhod v divadle, nejen ochotnickém, je nepřeberné množství a všechny mají onu stejnou podobu půvabné lidské pomatenosti, jejíž původ je naštěstí neznámý a nevyléčitelný, protože jinak by komediantství ztratilo pověstnou jiskru přirozenosti.
Hned v závěrečné scéně Lysistraty volají athénští hlavní hrdinku úpěnlivě až toužebně mnoha neplánovanými replikami na jeviště, neb ona všechny usmíří a děj ke šťastnému konci přivede, avšak ona nikde, až v šatně v poklidu sedíc shledá, že čas výstupu nadešel a úprkem z hradu se vyřítí.

Ve Snu noci svatojánské Osel čeká na Hermii, ta v bohorovném rozpoložení v šatně pojídá zelňák, zatímco všichni kmitají ve spletitých prostorách Divadelního sálu Domu kultury Metropol.

V Rozladěném duetu mám rozkošnou roli jednoho ze španělských bratří a zhruba v polovině se mi začne poroučet švihácký knírek a ne a ne se přilepit, tak jsem si v pokračování přidal zvláště vtipnou (alespoň jsem si to myslel) větičku, že ze samé lásky k jedné z hlavních hrdinek jsem se knírku zbavil (nemohl jsem totiž lepidlo najít). Jsou to ale jen střípky, jen doufám, že ne poslední.

Jaká další představení připravujete?
Kromě už zmíněné pohádky O spanilém princi, chystáme ještě komedii českého autora Amant.