„Rozhodnutí rady města o omezení provozu přišlo v červnu, kdy už jsme měli nasmlouvané filmy na leden. Proto ještě v lednu budeme tyto naplánované filmy promítat asi pět dní v týdnu, podle toho, jak to vyjde,“ vysvětlil vedoucí kulturního domu Střelnice Radim Staněk.

Čtyři dny v týdnu, a to od středy do soboty, se pak podle jeho slov začne promítat celoročně dvakrát denně, ve stejnou dobu jako dosud. Provozovatelé kina počítají také s výjimkami, pokud se mezi filmy vyskytne nějaký trhák, jako byly například Svěrákovy Vratné lahve, budou jej promítat víckrát.

„Promítání budeme přizpůsobovat i při dětských filmech, třeba animovaných, jako je Madagaskar, kdy přicházejí rodiče s malými dětmi a od půl šesté se jim zdá už dlouho, tak počítáme s tím, že budeme některé vybrané filmy promítat i od půl čtvrté,“ vysvětlil Staněk.

Pokles návštěvnosti činí až 30 procent

Situaci neovlivnilo ani poslední období, kdy kino nabízelo zajímavé taháky jako například Bathory nebo Mamma Mia, na které se přišlo podívat hodně lidí. „Návštěvnost se sice maličko zvedla, ale proti loňskému roku je propad veliký. Za deset měsíců, od ledna do října, to dělá 20 až 30 procent,“ uvedl Staněk.

Důvody, proč kinu na Střelnici v poslední době diváci ubývají, jsou společné s většinou dalších malých kin v okrese. Nejpalčivějším problémem většiny provozovatelů těchto zařízení je fakt, že horké filmové novinky dostanou přednostně multikina, která většinou diváci navštěvují i kvůli většímu komfortu a širokým sedačkám, coca cole či popcornu.

„Amerikanismus kin moc nemusím. Vadí mi, když při představení někdo ruší šustěním nebo chozením pro občerstvení,“ svěřila se divačka Ivana Miksová.

Dalším konkurentem kin jsou levná DVD, na kterých se dají koupit filmy v trafikách za výhodné ceny. „Nedávno jsme hráli film Control, a když jsem šel kolem tabáku, s hrůzou jsem si všiml, že ho tam prodávají za 49 korun a my ho promítali za vstupné 70 až 80 korun, a to měl teprve asi tři měsíce premiéru v Česku,“ povzdechl si Staněk.

Světová finanční krize, kdy lidé přicházejí o práci, také zábavním zařízením nenahrává.

„Bohužel doba padesátých a šedesátých let, kdy bylo kino podle vyprávění mého otce fenoménem, je pryč. Naši návštěvníci se nemusí bát, že o kino přijdou. Budeme dál vybírat kvalitní filmy, aby si lidé mohli vybrat,“ dodal Staněk.