Co pořád mají všichni proti lžím? Vždyť lhaní vlastně není lhaní. Je to jen snaha usnadnit věcem cestu! Přesně takový je přístup Lelia, hlavní postavy představení Lhář italského autora Carla Goldoniho. V prostorách třetího zámeckého nádvoří v Hradci bude možno letošní činohru zhlédnout v pátek 7. a v sobotu 8. července od 21:30 hodin. Vstupenky jsou k mání na pokladně KD Střelnice a v informačním středisku v Panské ulici.

Představení je originální režií Václava Knopa, kdy účinkující hrají po celém nádvoří, z oken zámku 
i mezi diváky.
Noc na Karlštejně: legendární příběh znovu ožívá i na jihu

Titulní roli ztvární Miloslav Krejsa z Divadla J. K. Tyla v Plzni. "Role půvabných sester si zahrají Andrea Černá z Divadla na Vinohradech a Adéla Ratajová. V dalších rolích se už tradičně v režii Josefa Nechutného představí členové Divadelní společnosti Jablonský z Jindřichova Hradce," uvádí pořadatel Antonín Kaška.

Carlo Goldoni
je dosud považován za největšího italského komediálního dramatika. Jeho dílo vzniklo v 18. století, kdy spolu soupeřila tradiční, ale již značně vyčerpaná a opakující se commedie dell’arte s psanými dramaty s pevnou strukturou. Byl velmi plodným autorem, o čemž svědčí 10 tragédií, 73 hudebních her a asi 150 komedií.
Goldoniho přínos spočívá v řadě změn a inovací, které zavedl. Odstraňoval masky z tváří herců. Bojoval proti typovému herectví ve prospěch realističtějších postav. Snažil se vymýtit improvizaci. Snažil se o uhlazenější jevištní řeč a vyměnil konvenční situace commedie dell’arte za náměty ze života. Odstraňoval fantastiku, vulgárnost a nerealistické postupy, aby je nahradil humorem, sentimentem a realismem.
Goldoni pocházel z Benátek a také tam často umisťoval děj svých her. Ve své tvorbě zužitkoval dobré pozorovací schopnosti, zakládal si na vtipných zápletkách, občas se objevoval i moralistní tón. Rád používal různé dialekty a hovorovou italštinu.
Z jeho děl jsou známy především hry: Sluha dvou pánů, Zpívající Benátky, Treperendy, Mirandolína, Náměstíčko, Poprask na laguně a Lhář.