V současné době je míč na straně Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

„Vloni jsme museli zříceninu budovy zabezpečit oplocením, aby tady nedošlo k úrazu, protože stavba je v dezolátním stavu. Proto jsme vyvolali jednání o zrušení památkové ochrany,“ vysvětlil starosta Slavonic Luboš Kryzan s tím, že město nemá prostředky, aby do obnovení stavby investovalo.

Vedení města se v minulosti pokoušelo ruinu barokního zámku už dvakrát prodat. Podle starosty kupce ale odradila právě památková ochrana objektu. Tomu se chce radnice v budoucnu vyhnout. Záležet ale bude na rozhodnutí památkářů. Vyjádření vedení památkového ústavu v Českých Budějovicích se Deníku nepodařilo do uzávěrky získat, nicméně podle informací starosty Kryzana jsou architekti z památkového ústavu spíš proti.

Proti navrhované změně jsou i někteří lidé žijící ve Slavonicích a okolí. Zámku by to podle nich spíš uškodilo. „Myslím, že když by pak zámek někdo koupil, tak by ho okamžitě zboural a nový by nepostavil. Lidi tam rádi chodí, je to zkrátka kus historie,“ říká Radana Kobylková ze Slavonic.

Kromě stavby se město stará ještě o přilehlý park. Zde v minulém roce nechalo vyřezat nálety a v současné době tam specialisté provádějí dendrologický průzkum. Ten by měl skončit na podzim a vedení města by měl odpovědět na otázku, které stromy bude třeba vykácet a které je možné správným ošetřením zachránit. Starosta počítá, že tento průzkum přijde městskou kasu asi na osmdesát tisíc, další náklady pak bude představovat úprava zeleně.

Na Jindřichohradecku jsou i další historické stavby, na kterých zub času a letitá neúdržba a devastace zanechaly citelné stopy. Patří mezi ně například takzvaná Malá Hluboká v Českém Rudolci, výletní restaurace Rudolfov v Jindřichově Hradci, ale i zámek v Nové Včelnici a řada dalších. Pokud víte o nějaké zajímavé stavbě, která chátrá, napište nám (e-mail: redakce.jindrichohradecky@denik.cz), případně pošlete i foto. Připravujeme seriál o osudu některých památek.

Celkový pohled na zámek. Pohlednice z doby před rokem 1920 ze sbírky J. Úlovce.

archiv Slavonické renesanční společnosti