Naděje, že zdevastovaný zámeček v Omleničce u Kaplice bude zachráněn, se rozplynula jako dým. V minulém roce se objevil nový majitel, který měl rozpadající se památku zachránit. Nic se však nezměnilo. Původně renesanční a pak barokně přestavěný objekt nadále chátrá.

„Chtěli bychom tam proinvestovat řádově kolem deseti milionů korun. Nejdřív plánujeme dát dohromady krovy,“ řekl v lednu minulého roku majitel zámečku Ladislav Vonášek Českokrumlovskému deníku. Jenomže rok uplynul a nestalo se nic. A majitel se ztratil. Všechny orgány, které mají se zámečkem co do činění, na něj ztratily kontakt, tudíž momentálně nikdo neví, co se bude kolem památky, která má již od svého začátku smůlu, dít.

„Národní památkový ústav je velmi znepokojen pokračujícím chátráním již těžce poškozeného zámečku v Omleničce,“ uvedl Vlastislav Ouroda, náměstek pro výkon památkové péče. Podle jeho slov je ale stále šance nejhodnotnější část památky zachránit.

„Jakmile vlastník předloží nezbytný projekční podklad, zpracujeme odborné vyjádření, aby bylo možné co nejdříve přistoupit k záchraně ohrožených konstrukcí. Naše pomoc se neomezuje jen na konzultace způsobu opravy. Můžeme poskytnout informace o čerpání dotací a podpořit žádost vlastníka doporučením.“

Jenomže k tomu je potřeba to hlavní – jednat s majitelem. Toho ale Národní památkový ústav České Budějovice neviděl již několik měsíců. „Záchrana se může podařit pouze, pokud budeme mít jako partnera pro jednání vlastníka, který má jak zájem, tak reálné možnosti zámek zachránit,“ dodal Ouroda.

Se stejným problémem se potýká také starosta obce Karel Holub. Z plánovaných schůzek sešlo, kontakt přerušen, takže přibývají jen otazníky.

„Absolutně nevíme, jaká bude budoucnost. Po majiteli se slehla zem. Jeho telefonní čísla neexistují, nikdo o něm nic neví,“ řekl Holub.