Ti zkoušeli hrát jak cizí, tak vlastní písně.
Zanedlouho se do rozjetého vlaku přidal klávesista Jirka Deutsch. Tato sestava ale nevydržela ani půl roku a odpadl z ní basák. Bez něho to ale nešlo, proto jak z oblaků spadl začínající basák Filip Haring (Hary, basová kytara).
„Zkoušeli jsme jako o život a přicházeli první „live“. Poprvé jsme hráli v Mnichu, kde jsme pokryli silvestrovský večer,“ sdělil kapelník Martin Svoboda. Na jaře roku 2008 se kapela obohatila o nového zpěváka, kterým je i v současné době Michal Palaugari.
„Na začátku jsem měl určitě strach, kluky jsem neznal a dlouho mi trvalo, než jsem se do kapely zařadil, ne jako kluk, ale jako muzikant. Bylo to hodně o získání nějakých zkušeností,“ popsal začátky v kapele Palaugari.
Kapela nahrála i pár věcí, s nimiž by se mohli prezentovat. „Po drobných neshodách nás opouští bubeník Pepa, a jeho koncertování v prosinci 2008 bylo tím posledním. Netrvalo dlouho a již máme nového bubeníka Tomáše Jančuru,“ informuje Svoboda.
Jako u většiny kapel začátky nebyly jednoduché. „Museli jsme si sehnat lidi. Možná jsme věci dělali rychleji než teď, ale teď je děláme kvalitněji,“ vzpomíná Svoboda.
Kluci zpívají většinou předělávky písniček se svými texty. „Dneska se snažíme dělat svoje texty. Já a Martin jsme už asi dva napsali, jinak nám je píše Jakub Mazanec z místního gymplu,“ informoval Palaugari. Nedá se říci, že by si kapela svými koncerty vydělávala, spíše hraje proto, že to kluky baví. „Jsme rádi, že nám firma Gastop JH zapůjčuje vozidlo, abychom se měli jak na koncert dopravit. Občas dostaneme nějakou finanční částku, ale ta pokryje další výdaje související s chodem kapely. Teď zrovna řešíme trička s logem skupiny,“ vyjádřil se Svoboda.
Nejčastěji hrají v Jindřichově Hradci v klubu Lucky Pery, v Kunžaku a v okolí. „Hráli jsme taky v Táboře a v Českých Budějovicích. Většinou býváme na koncertech jako předkapely. Účastníme se ale i festivalů, rockových večerů, kdy vystoupí třeba tři kapely. Nechtěli bychom zůstat známí jen pro Hradec, ale chtěli bychom se prezentovat i jinde. Zatím máme odehráno asi patnáct koncertů,“ řekl Svoboda. Na chodu kapely je vidět, že se kluci navzájem podporují a vycházejí spolu dobře.
„Nebereme to jako práci, ale jako koníčka. Zkoušíme čtyři až pět hodin týdně. Hodně času nám zabírají věci okolo. Scházíme se, kdy nám to vyhovuje, a zpravidla jednou týdně o víkendech. Ojediněle se stává, že nám to nevyjde,“ pokračoval Svoboda. U členů kapely se hudební talent rozvíjel již od dětství. Michal Palaugari se chtěl dobrovolně naučit v devíti letech na kytaru, Jirka Deutsch se od 4. třídy věnoval hře na trumpetu a na klavír, a Tomáše Jančuru bavila hra na flétnu a trumpetu. Skupina se zatím ještě neúčastnila žádné hudební soutěže, i když nabídky jim chodí denně. „Moc se do těchto soutěží neženeme. Soutěže jsou hodně omezující a takhle si můžeme jezdit, jak chceme. Jednou jsme posílali nahrávku do radia Beat,“ zhodnotil Svoboda.
Dvě demo nahrávky Restartů jsou ke stažení na webových stránkách. „Zatím si nejsme schopni dovolit desku, to je příliš drahá záležitost. Spíš si sesmolíme něco tady, pak to dáme na weby, ale stejně si stojím za tím, že je lepší hudbu slyšet naživo,“ říká Palaugari.
Lucie Schmiedová