Do neděle 4. srpna uvidíte 80 snímků z celého světa. Diváci kromě filmů mohou vybírat i z 12 koncertů. Bude se promítat i na renesančním slavonickém náměstí a vůbec poprvé bude program i u sousedů v Rakousku.

První den festival zahájí kultovní muzikál Horečka sobotní noci v letním kině na náměstí a happening v duchu 70. let, který vyvrcholí koncertem kapely Mydy Rabycad ve slavonickém kulturním domě. Program podle hlavního organizátora a režiséra Ondřeje Trojana navazuje na loňské zahájení. „Diváci byli nadšení z Formanových Vlasů a celého zahajovacího hippie večera. Takže letos se posouváme do sedmdesátých let,“ vysvětluje. V rámci přeshraničního projektu Zrcadlení se uskuteční vernisáž výstavy obrazů Dany Sahánkové Stín ve křoví v rakouském Fratres. V kostelíku v Maríži si zájemci prohlédnou výstavu Pavla Štingla a Zdeňka Lhotského Sarkofág pro královnu.

Stejnojmenný film, časosběrný dokument Pavla Štingla o vniku skleněného sarkofágu pro dánskou královnu Margarethe II., uvidí návštěvníci festivalu v předpremiéře. Čeká je dále například i sekce podle výběru sochaře Jaroslava Róny, soutěž krátkometrážních studentských filmů, letní kino aj. Doprovodný program nabízí projekce i tvůrčí dílny, výstavy či charitativní bazárek Kapička na podporu onkologickým pacientům na hranici dospělosti, kteří bojují s leukémií.

Loni přišlo na Slavonice fest 13 145 diváků. Pořadatelé letos očekávají návštěvnost 18 000 diváků. (kam)