Není jednoduché přílákat do města hvězdy, někdy se na ně čeká i pár let.

Podle informací místostarosty Alfreda Němce se letos jen v sále Střelnice má uskutečnit na sedmačtyřicet akcí pořádaných městem. K tomu však přistupují i aktivity dalších institucí a provozovatelů zábavy ve městě. „Městská rada si myslí, že nabídka ve městě je dostatečná a jsme připraveni reagovat na konkrétní požadavky,“ uvedl Alfred Němec s tím, že je snahou uspokojit i mladé publikum – v pátek město pořádá v Kulturním centru Jitka koncert Anety Langerové. V plánu jsou pak i Divokej Bill či Čechomor.

,,Vzhledem k velikosti Jindřichova Hradce si myslím, že je kulturního vyžití hlavně pro mladé dostatek, pro starší ročníky je to možná horší. Mohlo by být více koncertů, ale vypadá to, že se jich teď chystá docela dost, takže jsem zvědavý, jaký to bude mít ohlas,“ přiznal Tomáš Satrapa z Jindřichova Hradce.

Jako velký problém označil místostarosta Němec objednávání umělců, které je nutné hodně předem, někdy dokonce dva roky. S tím pak souvisí i poměrně těžká koordinace akcí mezi provozovateli tak, aby se nekryly či nebyly příliš brzy po sobě, protože tím trpí návštěvnost. ,,Každý koncert konzultuji s odborem kultury městského úřadu, aby právě k takovým kolizím nedocházelo,“ uvedl provozovatel Kulturního centra Jitka Vladimír Pecka. Také on ale potvrzuje, že je to někdy těžké, protože v rámci turné je volný jen jeden termín a pořadatel s tím nic nenadělá.

Kulturní centrum Jitka v Jindřichově Hradci pořádá na jaře také hned několik hvězdných koncertů. V sobotu to byla třeba legendární skupina Olympic, v červnu na Jitce zazpívá Ewa Farna. ,,Termíny se domlouvají většinou tak půl roku dopředu nebo i víc,“ potvrdil majitel Jitky Vladimír Pecka. Podle něj se dá takový koncert zajistit poměrně snadno, pořadatel ale musí mít dostatek peněz a dobré technické podmínky. ,,Zpěváci pošlou požadavky a my je musíme splnit. Například Ewě Farne jsme málem nebyli schopni zajistit dostatečně silnou elektrickou síť,“ poznamenal.

Velký převis kultury ve městě pak bývá již tradičně kolem období Vánoc. „Je to škoda, lidé by na akce třeba šli, ale vše nestíhají,“ uvedl místostarosta Němec. Dodal, že město na kulturu vždy doplácí, ale bere to jako svou povinnost.

Jana Hýbková, Eliška Bučinová