Vendula si ráda zpívala již jako malá, a to hlavně s Ilonou Csákovou a jejím CD. „Zkrátka jednoduše, měla jsem doma CD zpěvačky Csákové, které jsem si neustále pouštěla a dokola poslouchala. Tak jsem si s ní mohla klidně zazpívat,“ směje se Nováková.

„Nevypadalo to ale tak, že bych v té době měla hudební sluch, když se na to teď zpětně podívám na videu. Doufám, že teď už nepůsobím takové utrpení, jako jsem asi dělala tenkrát našim,“ dodává.

Vendulčin největší zlom přišel v prosinci roku 2008, kdy začala zpívat s jindřichohradeckým X-TETEM, což je vokální skupina, jejíž repertoár tvoří víceméně černošské spirituály.

K X-TETU se Nováková dostala úplnou náhodou. Nejdříve totiž začala chodit zpívat do jindřichohradeckého sboru Smetana, kde jako sbormistr působí Štěpán Štrupl, jenž zároveň zpívá v X-TETU. „Oslovil mě s tím, že u nich končí jedna ze zpěvaček, a tak se to vlastně celé semlelo,“ vysvětluje Nováková. Hudba ji zlákala také díky tomu, že její maminka ve sboru Smetana zpívá, a tak to Vendula chtěla zkusit také. Poté se stala také členkou gymnazijního sboru Zanoty.

Vendula tvrdí, že mezi těmito dvěma sbory vidí určitě mnoho rozdílů. „V X-TETU se musím spoléhat spíš sama na sebe. Koncertů máme také rozhodně více než se sborem Zanoty, je to úplně něco jiného. Má to snad jen jednu společnou věc a to jsou v obou případech skvělí lidé, skvělá parta,“ popisuje Nováková, která se nikdy nezamýšlela nad tím, jestli by chtěla zpívat sólově, protože na to zpívá prý docela krátce.

,,X-TET přeci jen není sbor, kde kolem mě stojí pět lidí, kteří zpívají stejný hlas jako já. Musím se s ostatními co nejlépe sladit. Přijde mi to možná i zajímavější, než se držet nástrojů, jako to v kapelách bývá“,“ tvrdí Vendula, která sama na žádný z hudebních nástrojů bohužel nehraje.

Předloni společně s X-TETEM postoupila do národního semifinále porty v Řevnicích, kde bohužel dále nepostoupili. „I toto pro nás byl ale úspěch,“ hodnotí Nováková.

Paradoxně ale Vendula tíhne spíše k tvrdší muzice. „Mám ráda třeba Ozzyho Osbourna, Hammerfall a z českých pak Tři sestry nebo Vypsanou fixu, ale rozhodně nepohrdnu ani Jaromírem Nohavicou či Karlem Krylem,“ uvádí Nováková, která se vyjádřila také ke kapelám na Jindřichohradecku.

„Myslím, že v poměru s velikostí našeho města tu o dobré kapely není nouze. Nebudu jmenovat, na někoho bych určitě zapomněla a také nechci nikoho urazit, protože vše záleží na vkusu. Zatím mě tu ale nikdo úplně nenadchl, jen na Metalmor si vždycky ráda zajdu, když je poblíž, protože není přímo z Jindřichova Hradce,“ říká Vendula.

„I nadále se chci věnovat zpěvu, protože mě moc baví, ale nechávám to spíše na osudu. Co se týče vysoké školy, tak v tom jasno zatím úplně nemám. Jen vím to, že bych ráda šla humanitním směrem,“ dodává.

Lucie Schmiedová