Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Banky u sousedů neberou drobné

MALUJE NOHAMA. Olej "Chijikusei Gotenrai" japonského malíře Kazuo Shiragy byl v aukční síni Ketterer v Mnichově vydražen za 3,15 milionu eur. Příklep dostal po dlouhém přihazování kupec z Hongkongu. „V roce 2008 zesnulý Shiraga maloval své obrazy nohama, zavěšený v lanech," píše deník PNP.

8.12.2014
SDÍLEJ:

Namalováno nohama...Foto: Deník/repro PNP

Ve stejné aukci byl dále mimo jiné vydražen „Ležící ženský akt s pokrčenými nohami" Egona Schieleho s vyvolávací cenou 300 000 eur za 925 000 eur.

Kam s mincemi? Na výlet!Kam s mincemi?

Pasov – Mince z automatů v Pasově vozí firma pověřená správou parkovišť do banky v Řeznu, aby je spočítala, protože v Pasově to není možné, konstatuje deník PNP a dodává, že tato služba s převozy stojí město 42 000 eur ročně. Vedoucí odboru vnitřní správy Josef Zacher tvrdí, že firma spravující parkoviště si tyto peníze zaslouží – město by prý vlastními silami nehospodařilo levněji.

Vedení města si ověřilo, že skutečně žádná banka v Pasově nebere mince v takovém řádu. Ve 48 parkovacích automatech vyprazdňovaných zhruba 200krát za měsíc se jich shromažďuje ročně za jeden a půl milionu eur. Do roku 1993 mince přijímala pasovská spořitelna, pak do roku 2007 Německá banka, než byla její filiálka ve městě zrušena. A tak sousedé jezdí do Řezna…

Hoeness bude o Vánocích doma?

Bývalý prezident Bayernu Uli Hoeness (62), který od 2. června vykonává trest odnětí svobody na tři a půl roku za krácení daně,  má trávit Vánoce u rodiny, píše PNP. Poprvé bude domai spát – dosud se po vycházkách musel vracet do věznice. V rodinné vile u Tegernsee by měl slavit i silvestra. Bavorské ministerstvo spravedlnosti se k informacím tisku nevyjádřilo. Všeobecně platí, že takováto uvolnění nejpřísnějšího vězeňského režimu poskytuje zákon o výkonu trestu vězňům po nejméně půlročním pobytu za mřížemi.

Podle novin by Hoeness mohl být na své narozeniny 5. ledna přeložen do vedlejšího zařízení v Rothenfeldu, kde mají vězni vycházkový režim. Odtud by jezdil do svého nového zaměstnání, u mládeže Bayernu. Jako prvotrestaný by mohl být na svobodu podmíněně propuštěn po odpykání poloviny trestu, tedy začátkem března 2016.

Ilustrační foto.V „Ježíškově"

Jedna z částí Steyru nese název Christkindl, tedy řekněme Ježíškov. Postavička Ježíška je také v centru oltáře zdejšího stejnojmenného poutního kostela, který je právě v těchto dnech cílem mnoha turistů. Mnozí jsou prý překvapeni tím, že jim tu nikdo nenabízí tradiční vánoční spektákl – žádný kýč, žádný vánoční punč, žádné „Jingle Bells" z amplionů, píší OÖN. V předměstí je jediný krámek převážně s vlastními produkty. Tak si to kdysi přál dlouholetý farář Alois Duinböck – aby Ježíšek nebyl spojován s přehnaným marketingem, stánky s punčem či suvenýry.  Jeho nástupci v tomto trendu pokračují, uvádí list.

Rozvádí, že Ježíšek, malá vosková figurka ve kmeni smrku, sem do čtvrti Unterhimmel (Podnebesí) tisíce lidí přitahoval už před 300 lety. Poutníci slyšeli vyprávět o zázračném uzdravení Ferdinanda Sertla, hasiče a kapelníka ze Steyru, který trpěl epilepsií. Řádové sestry mu věnovaly Ježíška, Sertl postavil v Unterhimmelu prostý oltář a k Ježíškovi se pravidelně modlil, až se záchvatů zbavil. Z darů poutníků byla vybudována prostá dřevěná kaple. Tehdejší opat z Garstenu Anselm Angerer se zasadil o stavbu barokního poutního kostela, zpočátku proti vůli biskupa z Pasova, pod něhož Garsten v začátku 18. století spadal.  Vybudován byl v letech 1702 až 1725

V roce 1950 v „Ježíškově" začali provozovat ježíškovský poštovní úřad, který tedy letos zažívá už 65. sezonu. Paní poštmistrová v prvním roce orazítkovala 42 000 zásilek. Jako oficiální zakladatel této tradice je v kronikách uváděn americký okupační voják, ale „domorodci" si vehementně nárokují alespoň spolupůsobení při jejím zrodu, pokračuje deník. „Odeslat přes ,Ježíškov´  vánoční poštu je pořád něco zvláštního – už jen adresa jeho sídla, Ježíškova cesta č. 6, jej odlišuje od dalších," uvádějí OÖN.

„Podatelna" je v suterénu hotelu U Ježíška, v polovině Andělských schodů mezi Ježíškovým kostelem a Podnebesím. „Poslední pochybnosti, kde je Ježíšek doma, se musejí rozplynout nejpozději po tomto popisu místa," žertuje list. V suterénu vládne Martina Prinzová s dvanácti pomocnicemi. Denně je zaměstnávají mimo jiné stovky dopisů dětí.  Jako „Ježíšek" jsou velkorysí, pomíjejí pravopisné chyby, neptají se na náboženství odesilatele a promíjejí, je-li pošta adresována „konkurenci", Santa Clausovi, rozvádějí OÖN.

Na Ježíška se ale obracejí i dospělí, které něco bolí nebo trápí, jak to dělal kdysi už Ferdinand Sertl. Všechna psaní jsou zodpovězena, i když ne všem personál této pošty porozumí. Letos přichází obzvlášť mnoho psaní z Tchajwanu, vůbec z Asie je velký zájem, říká Prinzová.

Dnes v tomto ježíškovském poštovním úřadě „A-4411" orazítkují od prvního adventu do 6. ledna zvláštním razítkem odhadem více než dva miliony zásilek.

Autor: Vladimír Majer

8.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení