Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bavorská vesnička si postavila hospodu svépomocí

Pasov – Když v obci Hochdorfu v Bavorském lese loni zavřela jediná hospoda, rozhodli se občané postavit si novou. K ustavujícímu shromáždění se sešlo 65 lidí, momentálně má spolek už 120 členů. „Víc, než kolik má obec obyvatel," píše pasovský deník PNP. „Těch je momentálně devadesát a z nich se na stavbě podílelo asi sedmdesát. Ke členství v klubu se ale přihlásili i mnozí přespolní," uvádí Franz Wartner sen., jeden z iniciátorů akce.

13.6.2014
SDÍLEJ:

U sousedů obsluhují dobrovolníci.Foto: Deník/repro PNP

Brigádníci odpracovali na stavbě tisíce hodin zdarma. Začali v létě od betonování základů. Na dřevostavbě dělali všechno sami včetně krovu a pokrytí střechy, omítek, obkladů, osazení oken, elektrických a vodovodních rozvodů, vnitřního vybavení. Mnoho občanů jsou řemeslníci, věděli, jak na to a pracovali zdarma. Za materiál vydali Hochdorfští z vlastních kapes asi 45 000 eur, ale valnou část už dostali zpátky. Čtvrtina byly dary, čtvrtinu představovaly členské příspěvky 100 eur za rok, dobrovolně uhrazené na pět let dopředu. Občany podpořily zdarma i místní firmy. Lidé si pro svůj obecní dům zhotovili dřevěné stoly a lavice, celkový vzhled prostoru pomohly vyladit ženy. Wartner odhaduje, že tu odpracovali určitě na 3000 hodin.

Dům má rozměry 15x7 metrů, má sál, toalety, malou kuchyni, chladírnu, samozřejmě výčepní pult. Ten a sklo daroval pivovar Falter.  V sobotu 21. června bude oficiálně otevřen. Budou jej využívat také místní šňupaři,  klub lední metané či  populární místní folklorní taneční skupina Deifedisch-Plattler.  Řada akcí už se tu ale konala, od privátních narozenin či seniorského odpoledne po masopustní zábavu nebo tradiční zvyk „odhánění vlků". Každý pátek se tu lidé scházejí ke štamtyši, každou neděli k dopolednímu posezení, teď taky každé první pondělí v měsíci na společnou kávu s pečivem, které zdejší ženy připraví. K obsluze hostů se střídá zdarma sedmnáct místních párů, uzavírá PNP návštěvu ve vesničce se záviděníhodnou soudržností občanů.

Neskákejte do vody!

16. června 2012 se 43letý turista z Bavorska, povoláním advokát, osvěžit v Linci koupelí v Dunaji. Z břehu postoupil do řeky po kolena a pak se do ní vrhl šipkou. Hlavou narazil na kamenný „kvádr", který podle něho nebyl z břehu vidět. Zlomil si krční obratel a částečně ochrnul na nohy. Rakouskou republiku a linecký svaz turistiky teď žaluje o odškodnění ve výši 164 500 eur, píše deník OÖN.

V žalobě tvrdí, že osudový kamenný předmět se do řeky nedostal přírodní cestou, ale byl tam transportován lidskou silou. Místo, kde k události došlo, tzv. „Dunajská pláž", byla podle něho v četných reklamních materiálech uváděna jako veřejné koupaliště. Především přespolní návštěvníci neznalí místních poměrů proto nemuseli mít obavy ze zvláštních nebezpečí, například takových kamenů. Varovné tabulky na pláži také nebyly.

„Odkud kamenný materiál pocházel, není jasné," píší OÖN a citují Evu Michlitsovou, mluvčí "Via Donau", že byl pravděpodobně užit ke stavbě protipovodňových hrází. Není také jasné, jak se do místa dostal, zda tam byl vhozen, nebo snesen proudem. Poškozený žaluje stát jako majitele břehu, turistický svaz proto, že místo prezentoval v četných publikacích.  Ředitel linecké turistiky Georg Steiner žalobu odmítá.

Bílé vuřty nad pivo

Bílá klobása a chlazené pšeničné pivo, běžný Bavor je šťastný už při této představě, píše PNP. Přitom ale občané jiných spolkových zemí vydávají při nákupech v obchodech za pivo daleko víc peněz. Podle průzkumu norimberského institutu GfK loni průměrná domácnost v Sasku nakoupila pivo za 145 eur – a Bavoři jsou ve statistice zemí až šestí se 120 eury! Zato za uzeniny vydali průměrně nejvíc – 372 eur. Poslední Berlíňané za ně zaplatili jen 224 eur.

Autor: Vladimír Majer

13.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení