Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude sousedka bavorskou královnou bílých vuřtů?

Pasov - Cech řezníků oblasti Javor-land a turistická společnost z Bodemaisu uspořádají 6. října v Bodenmaisu první soutěž o bavorskou královnu bílých vuřtů. Hlásily se jim zájemkyně až ze severního Německa, Rakouska, jižních Tyrol a Švýcarska, ale organizátoři klání vypsali jen pro „echt bavorské" řeznice.

24.9.2013
SDÍLEJ:

Christine její vuřty chutnají.Foto: Deník/repro PNP

Marii Meierovou (29) z Aigenu na Innu přemluvila k účasti až napotřetí zákaznice jejího obchodu, že to by prý přece bylo něco pro ni – a za týden bude mezi sedmi finalistkami vybranými z 53 kandidátek. „No, to teď budu potřebovat hlavně nějaký fešácký dirndl," řekla v první reakci.

Výtvory finalistek bude posuzovat osmičlenná porota, mezi nimi třeba legendární fotbalový brankář Sepp Maier, herečka Monika Baumgartnerová či okresní hejtman z Regenu Michael Adam. Úkoly, které finalistky dostanou, jsou drženy v přísné tajnosti.

„Tajný je ovšem i recept na výrobu ,meierovských´  bílých vuřtů," píše deník PNP. „Ty dělá Mariina sestra Christine (43) podle 40 let starého předpisu jejich otce Helmuta, který zemřel před čtyřmi roky. Tvrdí, že sama nemůže říci, kolik kterého koření do vuřtů přidává, prý všechno dělá podle pocitu… Je nejspíš jedinou řeznicí, která v pasovském okrese obsluhuje kutr na maso k přípravě fašírky."

Když otec zemřel, stály Christine, Maria s maminkou Pauline (61) a další sestrou Martinou (39) před rozhodnutím živnost uzavřít, nebo opravdově rozjet. Zvolily druhou možnost. Vyrábějí až čtyřicet druhů uzenin, jen salámy ne – udírna je prý pro ně příliš drahá, stojí 350 000 eur. V rodinném podniku maminka obsluhuje nabíječku vuřtů, nejstarší dcera kutr, Martina je vyučenou prodavačkou a vyučená řeznice Maria se točí u pultu, případně pomáhá při zpracování. Každou středu připravuje také 100 až 200 jejich bílých bavorských vuřtů. „Vždycky si také beru ten první uvařený, ještě v kuchyni, bez hořčice, čistý, horký, křupavý," přiznává. „Umím ale třeba rozbourat i prase," říká. Je ale také šikovnou cukrářkou – v říjnu peče 48 různých druhů sladkých placek, připomíná PNP.

A Meierovy se umějí „prodat" – kompletně občerstvují třeba akce open-air v Bad Füssingu. Své lahůdky nabídnou i při nedělním mezinárodním Dnu lidové hudby v Aldersbachu.

Přibývá podnikatelů

Hospodářská komora ve Freistadtu má dnes víc než dvojnásobek členů než před 20 lety. Impulsy k podnikání daly především silnice S 10 a sofwarový park Hagenberg, napsal deník OÖN. Připomněl, že počet zemědělských podniků v okrese klesá (z 3786 v roce 1995 na 2898 v roce 2011), živnostníci je s počtem 3333 dávno překonali. Jen v prvním pololetí 2013 přibylo dalších 124 firem. „V průměru uplynulých deseti let tak byly zakládány tři podniky týdně,"  říká tajemník komory Dietmar Wolfsegger. 38,9 procenta firem založily ženy.

Členem číslo 3333 je Paul Prammer. Společně s bratrancem Klausem Heiligenbrunnerem si otevřeli obchod s motorovými vozidly s dílnou. Heiligenbrunner není jen obchodníkem s auty, ale i profesionálním fotografem – tedy neobvyklá kombinace povolání…

Co do struktury má okres Freistadt nejmenší podniky v zemi – jen deset má více než 100 zaměstnanců, žádný přes 250. Podle ředitelky Gabriele Lackner-Straussové to není nevýhoda. „Malé firmy jsou často pružnější, odolnější proti krizím a odpovědnější k zaměstnancům," uvádí v deníku OÖN.

Neobvyklé pohřby

Ekologický pohřební elektrovůz.Mezinárodní veletrh Devota s více než stovkou vystavovatelů od pátku do neděle v Riedu představí nové trendy pohřebnictví – od individuálně pojatých rakví a uren třeba po vzpomínkové diamanty firmy Algordenza zhotovené tlakem a žárem z popela zemřelého. Zastoupena budou pohřební elektroauta z Maďarska či úklidová firma Astra z Vídně, která nabízí kompletní úklid a renovaci prostor, v nichž dlouho ležel nebožtík, popisuje deník OÖN.

Iniciativa „Memory of Mankind"  představí projekt zakonzervování současnosti pro historiky budoucích časů: pomíjivá digitální data mají nahradit keramické tabulky s obrazy a texty ukládané v solných dolech v Hallstattu, které mají přečkat 100 000 let. Služba je nabízena i pro zaznamenání životů zesnulých. I s duplikátem ukládané tabulky k odnesení domů stojí destička pro Hallstatt 294 eur.

Zavrhována není ale ani zmíněná digitalizace. Firma „e-Memoria" umisťuje na náhrobní kámeny QR-kódy, z nichž se přes mobil dají vyvolat fotografie, videa a data o životním běhu zesnulého. Jiná firma obchoduje s individuálně uspořádanými „spolkovými" speciálními urnami pro včelaře, rybáře a myslivce.

Na výstavě bude zastoupena i praxe balzamování, práce expertů, kteří po smrti zpomalují proces rozkladu těla k případnému transportu mrtvého do jiných zemí či do příjezdu příbuzných zdaleka. Stále častější jsou žádosti o opticko-estetické rekonstrukce mrtvých po nehodách, které rodinným příslušníkům umožňují „rozloučit se pěkným pohledem na nebožtíka", jak v OÖN uvádí expert Fürpass. Uspořádána bude mj. soutěž zručnosti pro řidiče pohřebních vozů, jejíž vítěz získá nové vozidlo.

Veletrh je odborný, ale má na něj přístup i veřejnost. Expozice novinek pro ni bude otevřena od 27. do 29. září v hale 18. Vstup bude zdarma.

Autor: Vladimír Majer

24.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Nová Bystřice. Ilustrační foto náměstí.

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

AKTUALIZOVÁNO

V Superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Ve čtvrtek můžete do kina i za hudbou

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kam si ve čtvrtek vyrazit za kulturou? Přinášíme náš přehled tipů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení