Pasovský nový biskup Stefan Oster řekl, že „všude, kde se lidé dotkli pravdy a krásy tohoto světa, mohou se tyto kontakty stát také mosty pro setkání s Bohem a lidmi mezi sebou". Festival otevřel z pověření bavorské vlády státní sekretář  Bernd Sibler. Hudebně zahájení doprovodil Pera Ensemble dvorní tureckou hudbou.

Festival, který potrvá do 27. července, zahrnuje na 70 koncertů a představení. Tři budou také v ČR: 27. června při „Dnu snů v Čechách" bude v Tylově divadle v Plzni Prodaná nevěsta, 4. července od 21.30 uvede klavírní recitál v pořadu Nocturno na zámku v Č. Krumlově Olga Schepsová a 10. července od 19 hodin zazní v kostele sv. Markéty v Horní Plané Ciference – symphony originálního dua mystického bubínku hang a harfy.

V Linci otevřeli v neděli mešitu.Linec má mešitu – bez minaretu

Po tříleté výstavbě bude v neděli slavnostně otevřena mešita na křižovatce u Kremplu v Linci. Místo, kde stál do roku 1988 kostel novoapoštolské církve, bylo poté jedním z dvanácti shromaždišť asi 14 000 muslimů žijících v Linci. Nová stavba je první skutečnou mešitou v Horních Rakousích, píše deník OÖN. Nemá ale minaret, z něhož muezzín svolává k pobožnosti. „Ten není podmínkou pro vykonávání víry," říká v listě Elvis Mutapcija, předseda spolku „bosňáků" „NUR Linec", založeného před 20 lety. Ten je investorem stavby.

Rezignace na minaret má fakticky ryze praktický důvod – ohled na nemuslimy. „Nechtěli jsme jím vyvolávat žádné předsudky. Chtěli jsme vybudovat pěknou reprezentativní budovu, která je ale patrná i jako mešita," vysvětluje. Stála 1,5 milionu eur, z toho 1,35 milionu věnovali členové spolku, který má na 3000 členů. „Nepřijali jsme žádné dary ze zahraničí," tvrdí Mutapcija.  150 000 eur přidalo město Linec „ve smyslu rovnoprávné podpory církevních obcí", jak řekl rada pro integraci Stefan Giegler (SP).

Užitná plocha mešity má 450 metrů čtverečních. Budou se v ní konat také kurzy němčiny.

Vyrábí nábytek z knih.Dělá nábytek z knih

Josef Pfeiffer z Meggenhofenu vyrábí nábytek ze starých knih. První prototypy z vyřazených kancionálů prezentoval při Katolickém dnu v Řeznu, kde jeho nápad nadchl mnohé z 5000 návštěvníků akce. „Umělec recyklace" se svou myšlenkou před rokem získal cenu ReDesign, o niž usilovali tvůrci z jedenácti zemí EU.

Knihy nařeže na stejně velké díly, složí je na plochu, slepí, zabrousí a impregnuje. Desky 1,3 krát 1,05 metru mohou být užity i jako podlahy nebo obložení zdí. Pfeiffer, který pracuje léta s nemocnými alkoholiky a postiženými na uměleckých projektech, inicioval zřízení malé manufaktury, v níž je takto vyráběn nábytek na objednávku.

V uplynulých měsících objížděl se svým busem místa, na nichž se shromažďovaly vyřazené staré církevní zpěvníky, které nahradilo nedávné nové vydání. Nasbíral jich na půl milionu a má je uloženy ve starém skladišti ve Welsu. Teď shání podnikatele, který by šel do výroby s ním. Do realizace myšlenky hodně investoval a jeho žádosti o podporu nebyly vyslyšeny, poznamenávají OÖN.  V Řeznu ale získal dobrý kontakt – má nábytkem vybavit kapli v Lipsku. Spolupracovat na výrobě tam chce s chráněnou dílnou německého svazu charity.

Lépe přes hranice

Bavorsko chce ve výstavbě dopravních spojení do Čech maximálně přidat plyn, řekl ministr dopravy Joachim Herrmann v pátek při setkání se svým českým kolegou Antonínem  Prachařem v Praze. Jak zaznamenal deník PNP, v minulých letech podle něho mělo mnohé  postupovat plynuleji. „Experti obou zemí se mají v budoucnu scházet každý rok, aby hodnotili postup," uvádí list.

Herrmann vidí podle něj deficit hlavně v dálkové kolejové dopravě. Zhruba se šesti hodinami jízdy trvá dnes cesta vlakem z Mnichova do Prahy ještě déle než před skoro devadesáti lety, zaznamenala PNP. Prachař ho ujistil, že přezkoumá možnost nasazení komfortnější vlaků na této trati.

Mezi Norimberkem, Mnichovem a Prahou sázejí německé dráhy DB aktuálně na dálkové autobusy, podle Herrmanna to ale není trvalé řešení. Mnichov a Praha chtějí společně v Berlíně lobovat za elektrifikaci trati Řezno-Hof. Lokální trať mezi Selbem a Aší by měla být znovu uvedena do provozu do konce roku 2015. „Herrmann tlačil v Praze na rychlejší výstavbu rychlotratí Karlovy Vary – Praha, Bavorská Železná Ruda – Plzeň a Philippsreuth – Strakonice," pokračuje deník. Za zvlášť důležitou má také výstavbu silnice B20 z Chamu přes Fürth im Wald do Plzně.

Jak je cenné euro

Kdo z Rakušanů hledí hlavně na obsah peněženky, měl by na dovolenou vyrazit do Bulharska, radí deník OÖN. Tam totiž za 100 eur turista dostane zboží a služby, které by ho doma stály 207 eur.  Celá východní Evropa je nadále laciná: v Rumunsku má 100 eur hodnotu 184, v Maďarsku 181, v Česku 174. Našim sousedům se vyplatí i cesta do Turecka (149), kde loni za stovku dostali hodnoty jen za 129. Levné jsou i Chorvatsko (140), Řecko (121), Španělsko (117), Slovinsko (122) a Slovensko (149). Zhruba na úrovni rakouských cen jsou zboží a služby v Itálii a ve Francii.

Posílení eura zvýhodnilo Rakušanům i cesty do USA (loni 112, letos 117), v Mexiku je ekvivalent dokonce 164.

Naopak nejdražšími cíli jsou pro naše sousedy Belgie (97), Nizozemsko a Británie (96), Irsko (88), Švédsko (81), Švýcarsko a Dánsko (77), v zámoří Austrálie (82).