Klostermannův spolek byl založen 4. července 1998 v Srní. Organizuje mimo jiné výstavy, studijní cesty, přednášky atd Dnes má 86 členů z Německa a 30 z Česka. Na snímku jsou zleva prezident německé sekce Alfons Maurer, iniciátor ceny Manfred Weber a mezi manžely Christou a Willim Steferem z Riedlhütte předseda české sekce a čestný prezident spolku Václav Sklenář.
Karel Klostermann se narodil 1848 v Horních Rakousích a zemřel v roce 1923 v Čechách, dodává PNP.

Pošta dostávkovala

Po čtyřech týdnech nepřetržitého zastavení práce a třídenním vyjednávání se Německá pošta (DP) a odbory v neděli večer dohodly o mzdovém tarifu a o pondělní půlnoci měla stávka skončit, informoval deník PNP. Kolem 140 000 zaměstnanců dostane k 1. říjnu jednorázově 400 eur. Od 1. října 2016 se jim mzdy zvýší o dvě procenta a od 1. října 2017 o dalších 1,7 procenta.
Začátkem roku založená dceřiná balíková služba DHL Delivery s nižšími platy nebude ani zrušena, ani nepřejde pod poštovní tarif mateřské společnosti, ale vedení společnosti se zavázalo aktuálně pracující doručovatele, asi 7650 lidí, ponechat v zaměstnaneckém poměru u Německé pošty. Do „levnější" DHL půjdou až nově přijímaní pracovníci. Jejich počet se má do roku 2020 zvýšit na 20 000.
Kromě dalšího byla ochrana před výpovědí z práce u pošty prodloužena o čtyři roky do konce 2019. Zakázky cizím firmám na doručování jsou až do konce roku 2018 vyloučeny.

Německý rekord: 40,3

V neděli padl celoněmecký teplotní rekord – v dolnofranckém Kitzingenu měli 40,3 stupně, nejvíc od začátku měření v roce 1881, píše PNP. Starý „výkon" byl překonán o desetinu stupně. Vedra provázely bouřky – za 24 hodiny do nedělního odpoledne jen nad Severním Porýním – Vestfálskem uhodilo 65 255 blesků.

Hasili společně

Devět hasičských jednotek z Rakouska a České republiky zasahovalo v sobotu odpoledne při lesním požáru v příhraničí obou zemí u Mitterretzbachu v okrese Hollabrunn, píší linecké OÖN. Podle deníku byla zasažena plocha kolem 10 000 metrů čtverečních. „Rakouská strana byla alarmována ve 14.30, kdy na oznámení místního občana obhlédl místo jeden z hasičů a vyslal tísňový signál. Jednotky z české strany zaznamenaly kouř a k místu vyjely samostatně," uvádí deník. „S pomocí české techniky, jejíž hasicí vozy mohou dopravovat velké množství vody, mohl být požár rychle uhašen – po zhruba hodině a půl byl pod kontrolou a hasiči dohašovali jen doutnající místa."
OÖN doplňují sdělení hasičů, že práce v zásahové výstroji byla kvůli vysokým teplotám kolem 34 stupňů velmi náročná. Celkem zasahovalo 62 lidí.

Deset lottomilionářů

V letošním prvním pololetí vyhrálo v Bavorsku v lottu milion eur a víc už deset sázejících, napsala PNP. Takové štěstí mělo za celý loňský rok „jen" dvanáct lidí. „Jsem přesvědčen, že letos padne rekord z let 2006 a 2010, kdy jsme měli po osmnácti milionářích," řekl Erwin Horak, prezident Lotto Bayern. Nejvyšší letošní vyhraný individuální „balík" obnášel 14,2 milionu a odnesl si jej sázející z Horního Francka. Celkově si výherci v bavorském lottu rozdělili 322 milionů. Vydělala i státní pokladna – na daních a odvodu zisku 197 milionů.

Zvládl maraton denně

Markus Simon (32) z Pasova splnil, co si předsevzal – absolvoval za deset dnů deset maratonů, aby upozornil na dětskou kliniku v Pasově a na pasovskou nadaci pomoci dětem McDonald´s. Jak náš list uvedl, elektroinženýra motivoval k akci osud jeho přítelkyně ze školy Melanie, která se v Pasově od malička léčí s cystickou fibrozou. „Vyzařuje takovou radost ze života, že je to až neuvěřitelé, i když strávila v nemocnicích polovinu života," řekl vytrvalec po absolvování 423,5 kilometru v pasovské klášterní zahradě.

Evropské týdny ob rok?

Ekologicko-demokratická strana Německa (ÖDP) sepsala pro kulturní výbor zastupitelstva „balíček opatření k lepšímu zasíťování kulturních institucí města Pasova". Mimo jiné v něm radní Egon Greipl a Oliver Robl navrhují „důkladně promyslet a nově naplánovat koncepty a časový rytmus kulturních velkoakcí, obzvlášť Evropských týdnů (EW)". List Am Sonntag dodává, že pro ÖDP je očividně představitelné, že EW by se konaly jen každé dva roky. Oliver Robl to potvrzuje: „S počty návštěvníků mnohých akcí tohoto festivalu není spokojenost, snad by bylo lepší program ,naředit´," řekl. Eventuálně by se podle něho mohlo víc publika „generovat" tím, že by se projekt konal jen každé dva roky, ale zato s prvotřídními programy.

Některé akce Evropských týdnů se tradičně konají v jižních Čechách.