K létu (nejen) na Třeboňsku patří spousty cyklistů. Jak ale ukazují policejní statistiky, lidé, brázdící krajinu na kole, by na sebe měli být opatrnější.

Vedoucí dopravní policie Karel Kotil upozornil, že v tomto období vyjíždějí policisté denně k pěti až šesti nehodám, kdy jsou účastníky cyklisté. „Svou nepozornou a lhostejnou jízdou si způsobují zranění. Proto apelujeme na všechny cyklisty, aby dbali opatrnosti, respektovali pravidla silničního provozu a byli na svou jízdu řádně vybaveni,“ podotkl.

Policejní mluvčí Hana Millerová dodala, že lidé vyjíždějící na kolech by měli používat helmy i přesto, že už jim osmnáct let bylo. „Cyklisté jezdí rychle, nemají správné vybavení, helmy, jsou nepozorní, lhostejní a pravidla silničního provozu nerespektují, a navíc přeceňují své síly,“ vyjmenovala nejčastější příčiny nehod a upozornila na to, že zejména starší lidé, kteří na kolo usednou na dovolené třeba i po delší době, by měli být obzvlášť opatrní a respektovat svůj zdravotní stav.

V letošním roce policie jen na Jindřichohradecku eviduje 32 dopravních nehod, jejichž účastníky byli cyklisté. Takových karambolů podle Hany Millerové přibývá. Zatím nejtragičtější byl případ z tohoto týdne, kdy muž (ročník 1942) po pádu z bicyklu zemřel.

Mluvčí zmínila, že policie bude v létě posilovat preventivní akce a nezaměří se pouze na požívání alkoholu a drog u řidičů, ale právě také u cyklistů.