VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak o sousedů přežívá Král Dunaje

Linec - V největší evropské řece Dunaji žije jeseter malý pouze pod elektrárnou Jochenstein. Dva roky ho sleduje vědecký projekt vedený Geraldem Zaunerem, ekologem vody z Engelhartszellu.

11.6.2015
SDÍLEJ:

Jesetera Huga už chytili pětkrát.Foto: Deník/repro

Jedenácti rybám delším půl metru už byly implantovány vysílače, které dobře snášejí, 60 mladších dostalo čipy, k telemetrickému pozorování bylo instalováno deset „hydrofonů". Ukázalo se, že v zimě jeseteři zůstávají na místě, ale od jara jsou velmi mobilní a denně plavou i více než 25 kilometrů, a to vždy v hloubce a nikdy ne u břehu, uvedl Zauner v deníku OÖN. To podle něho vysvětluje, proč jsou málokdy uloveni. Loni byl jeseter vyhlášen rybou roku v Rakousku. „Hvězdou" osazenstva pod Jochensteinem je „Hugo" (na snímku), nejméně tři roky starý, který měří 85 cm a váží 2,7 kg. Do sítí ho výzkumníci chytili už pětkrát, dodává linecký list.

Podváděli u maturit

Ve dvou vídeňských gymnáziích si žáci vyšvindlovali dobré známky v matematice a téměř všichni budou muset na podzim maturitu z tohoto předmětu opakovat, píší OÖN. Na jedné reálce si při nedostatečném dozoru studenti ofotografovali úlohy a mobilem je poslali svému pomocnému učiteli. Někteří se tím dokonce vychloubali na webu. Obdobný případ byl odhalen i na další škole. Ředitelé se k věci nechtěli veřejně vyjádřit. Městská školní rada jen řekla, že se i u maturit „opisovalo" vždycky, ale důležité prý je, aby se v podezřelých případech důsledně zasahovalo.

Škola trpaslík

Školička, které chybějí děti…Už několik let klesá počet dětí nastupujících do základní školy v Karlsbachu v okrese Freyung. Nadcházející školní rok začnou jen tři nováčci. Městská rada Waldkirchenu jednomyslně rozhodla o vytvoření kombinované třídy pro první a druhý ročník, ale i tak by třída měla celkem jen devět žáků. Město a rada rodičů tak musí požádat o výjimku dolnobavorskou vládu, protože je předepsán minimální počet třinácti dětí ve třídě, píše PNP.
V příštím školním roce bude školu navštěvovat pravděpodobně celkem 30 dětí, takže existence tohoto zařízení ohrožena není, minimum je 26 žáků. Vážnější je výhled do budoucna, protože každoročně by mělo školu sice začínat víc a víc prvňáčků, ale celkový počet žáků poklesne v letech 201/17 a 2017/18 na 24, resp. 23. Až rok nato by jich mělo být alespoň 27. Obec teď doufá v přistěhování nových občanů, které by do Karlsbachu měly přilákat nové stavební pozemky.

30 procent vajec z klecí

Polovina vajec vyprodukovaných v Bavorsku za první čtvrtletí roku pochází podle statistického úřadu z chovů na podestýlce, 13 procent z volných výběhů. „Jen 30 procent z 329 milionů vajec je z klecového chovu," uvádí PNP. Průměrná bavorská nosnice položí měsíčně 25 vajec.

Dívky pro zemědělský kalendář?Chystají erotický kalendář

Bavorská zemědělská mládež už chystá svůj kalendář pro rok 2016. První záběry už byly nasnímány ve středu na statku ve švábském Dasingu, informuje PNP. Jak uvedli autoři projektu, erotickými snímky má být „stylově a moderně demonstrováno sebevědomí dnešního zemědělství". Kalendář bavorské zemědělské mládeže vychází pojedenácté. S touto myšlenkou přišli v roce 2001 mladí Rakušané, Bavoři následovali. Vydávají zvlášť soubory pro „Girls" a „Men".
Současně s prací na vydání 2016 se rozběhl casting pro kalendář 2017. „Kdo by se v něm chtěl najít, může se nabízet až do března 2016," uvádí PNP. Připomíná, že amatérské modely musejí pocházet ze zemědělského provozu nebo být se sedlákem či selkou v partnerském vztahu, zasnoubeni či provdáni.

Hroby podle pohlaví?

Kamenictví Lienbacher na salcburském komunálním hřbitově nabízí jako zřejmě první v Rakousku hroby podle pohlaví, píše PNP. Firma převzala od hřbitovní správy dvě historické hrobky, restaurovala je a nabízí je k dispozici výslovně jen ženám, nebo mužům. Ředitel Gottfried Mayer řekl, že impulsem jim byl konkrétní dotaz na společný hrob jen pro ženy. Jejich nabídka sice výslovně nemíří na homosexuální nebo lesbické páry, ale myslí prý rozhodně i na ně. Podle Mayera je speciální hřbitov se sektory výhradně pro lesbičky například v Mnichově.
Připouští, že novinku nabízejí také pod ekonomickým tlakem. Jen na hlavní ulici v Salcburku, na které leží i hřbitov, za posledních dvacet let zavřely čtyři kamenické firmy. Proměna kultury pohřebnictví podle něho přivodila jen v této ulici ztrátu sto pracovních míst. Také mnoho hřbitovních zahradnictví musí bojovat s klesajícím počtem lidí, kteří se nechávají pohřbít. Opouštěny jsou i historicky cenné hrobky.
„Se silným růstem počtu osaměle žijících si mnoho lidí klade otázku, kdo se jednou bude starat o jejich hrob," pokračuje Mayer. Taková péče je podle solnohradského zákona povinná. „Mladá generace se ale o hroby zajímá stále méně, nechtějí s nimi mít nic společného." Lienbacher požadovanou péči o místa posledního odpočinku svých klientů v nabízených hrobkách přebírá a její cenu kalkuluje na něco přes tisíc eur hrubého na deset let.

Silnice do Čech přitahuje

Do konce tohoto roku má být dokončena stavba 22 kilometrů dlouhé mühlviertelské rychlostní silnice. „66 procent dotazovaných hornorakouských manažerů požaduje rychlé navázání S10 do Čech," píší OÖN. Toto zjištění je jedním z mnoha v aktuální zprávě prof. Friedricha Schneidera z linecké univerzity o infrastruktuře Horních Rakous.
Pro 57 procent podnikatelů je velmi důležité vylepšení spojení s centrálním domácím prostorem, které silnice poskytla. 80 procent dotazovaných je přesvědčeno, že S10 prospěje Mühlviertlu jako místu k podnikání. Polovina míní, že zapůsobí proti dalšímu odlivu obyvatelstva z tohoto regionu.
Prof. Schneider zdůraznil, že z asi 887 milionů eur vynaložených dálniční společností Asfinag na tuto stavbu „teklo" k hornorakouským subjektům, které tyto sumy zase „otočí" v regionálním hospodářském koloběhu. Upozornil, že v minulých dvou letech se v okrese Freistadt usídlilo 389 nových firem. Celkem vytvořily nebo zajistily na 6300 pracovních míst. Výhodou pro usedlíky je i to, že S10 zkrátila dobu jízdy pendlerů do prostoru Lince až o 25 minut denně, dodal k prezentaci zemský rada pro silniční výstavbu Franz Hiesl. To podle něho zvyšuje kvalitu života zdejších lidí. Tento ušetřený čas prý má celkově monetární hodnotu 41 milionů eur hrubého za rok…

Šidí praktikanty?

Rakouské odbory si stěžují, že praktikanti, tedy studenti na povinných výrobních a jiných praxích, dostávají za práci stále příliš málo peněz nebo vůbec nic, píše Volksblatt. Uniká jim prý ročně na výdělku 174 milionů eur. Sociální pojištění tak přichází o 69 milionů.
List vysvětluje, že v Rakousku musí praktika vykonávat 270 000 žáků odborných škol a dalších studentů. Nadále je 38 procent této práce neodměňováno. Desetina při praxích vydělává méně než 300 eur měsíčně, 14 procent do 500 eur hrubého, 18 procent do 800 eur atd. Odborářskou platformu www.watchlist-praktikum.at „prokliklo" od minulého listopadu přes 80 000 návštěvníků a mnozí prý líčili šokující stav. Odbory požadují odměňování praktikantů v návaznosti na kolektivní smlouvy nebo na platy v místě a branži obvyklé.

Marodí stále víc

Rakušané žijí déle, ale taky promarodí větší část života než dřív, a to především z důvodu silně přibývajících nemocí neohrožujících přímo život, píše Volksblatt. Jsou postihováni zejména bolestmi zad, depresemi a migrénami.
Podle Michaela Brainina, vedoucího oddělení klinické neurologie a preventivní medicíny Univerzity v Křemži, Rakousko zaznamenává pokroky v léčbě smrtelných chorob jako rakoviny a nemocí krevního oběhu, ale zároveň má co dohánět v oblasti těchto „méně škodných", ale pacienty vysoce znevýhodňujících, onemocnění.
Studie srovnávala „nesmrtelná" onemocnění v roce 2013 s čísly z roku 1999. Jedním z pozoruhodných zjištění je, že chronickou obstrukční plicní nemocí trpí o 71 procent žen víc, alzheimerovou demencí o 37 procent. U mužů nejvíc přibylo onemocnění cukrovkou – o 129 procent, a postižení bederních obratlů – o 80 procent.

Láska u G7

„I když protesty proti setkání G7 v Ga-Pa proběhly celkově poklidně, láska zrovna ve vzduchu nevisela," napsal deník PNP. Prý ale přinejmenším s jednou výjimkou. „Mladá dívka z Garmische se během demonstrace tak zamilovala do jednoho policisty, že matku přesvědčila, aby ho hledala přes facebook," uvedl. Na stránkách policejních odborů se pak objevila zpráva: „Dcera jedné obyvatelky v prostoru zásahu se zakoukala do jednoho našeho kolegy ze Severního Porýní – Vestfálska. Její maminku to vzalo u srdce a zkouší najít kontakt na dotyčného přes nás." Thomas Bentele z odborové organizace dodal, že rodina se zmíněným policistou z Wuppertalu mluvila, ale dcera si prý netroufla ho přímo oslovit.
Poselství na policejním facebooku si „prokliklo" 30 000 návštěvníků, ale happy end příběh bohužel nemá. „Našli se, ale je to pryč," řekl Bentele. Přinejmenším prý ale oba zůstávají přáteli facebooku…
Ke kontaktu „v rámci zásahu" míní, že podle něho se policista může klidně nechat „oflirtovávat", pokud to situace připouští. „Podle úkolu, který má, je k něčemu takovému větší nebo menší prostor. V normální situaci, kde je spíš méně stresu, to vlastně není problém," řekl a dodal: „V uniformě je přece člověk…"

Převezmou tituly Unesco

O víkendu se v St. Wolfgangu slavnostně představí zástupci 21 hornorakouských lidových kulturních pokladů, které byly uznány Unesco za nemateriální kulturní dědictví. Jsou tak oceňovány stále živoucí udržované formy kultury stavějící na znalostech, dovednostech, zručnosti a tradici, píší OÖN. Dodávají, že St. Wolfgang nebyl pro konání slavnosti vybrán náhodou, většina oceňovaných zvyků a tradic pochází ze Solné komory. Program odstartuje v sobotu ve 14.50 plavbou s kapelou po Wolfgangsee. V neděli od 10.30 se vyznamenané branže představí v centru města.

Sousedů přibylo

Poprvé od roku 2011 byla loni bilance porodů v Rakousku opět pozitivní, a to o 3470 osob. Na svět přišlo 81 722 dětí, o tři procenta víc než v roce 2013. Zemřelo 78 252 lidí, meziročně o 1,6 procenta méně. Nejvíc porodů přibylo ve Vorarlbersku – 6,9 procenta, dále v Solnohradsku 5 a v Horních Rakousích 4,8 procenta. Kojenecká úmrtnost činila tři promile.

Hoeness spí doma

Devět měsíců před předpokládaným podmíněným propuštěním z výkonu trestu odnětí svobody může exprezident Bayernu Mnichov Uli Hoeneß (63), odsouzený na tři a půl roku za krácení daní, pravidelně od pátku do neděle nocovat ve svém domě na Tegernsee, zaznamenala PNP. Informaci médií nechtělo ministerstvo spravedlnosti vyvrátit ani potvrdit z důvodu ochrany osobnostních práv vězňů, dodala.
Hoeneß nastoupil trest loni v červnu. Od začátku tohoto roku byl ve volném režimu, tedy přes den mohl pracovat s mládeží Bayernu a do vězení v Rothenfelfu se vracel jen na noc. „Jako prvotrestaný může doufat, že mu polovina trestu bude přeměněna na podmínku. V tom případě by šel na svobodu začátkem března 2016. Do té doby má jako vězeň ve volném režimu právo na 21 dnů dovolené za rok a dalších až šest dnů volna měsíčně. To by odpovídalo tomu, že skoro každý víkend může zůstávat doma," vysvětluje pasovský list.

Autor: Vladimír Majer

11.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Optometrista 30 000 Kč Optometristé optometrista. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vysokoškolské vzdělání v oboru optometrie podmínkou; komunikační dovednosti; zodpovědnost; pracovní poměr na dobu neurčitou; nabízíme motivační mzdu odpovídající odbornosti; profesní rozvoj; zázemí stabilní české firmy;, KONTAKT TELEFONICKY NEBO E-MAILEM - personalni@vaseoptika.cz. Pracoviště: Optik house, s.r.o. - 002, nám. Míru, č.p. 163, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Jana Brožková, +420 775 898 582. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 22 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři Zámečník údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Hb beton s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Karel Houška, +420 384 327 100. Obchod - Obchod Obchodní referent 20 000 Kč Obchodní referenti obchodní referent. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT TELEFONICKY NEBO E-MAILEM (mlukschal@prevedent.cz), Český jazyk, ruský jazyk a ukrajinský jazyk slovem i písmem včetně odborné terminologie oboru stomatologie, služební cesty Rusko a Ukrajina, obchodní znalost prostředí a problematiky zajišťování péče v uvedených regionech v oblasti stomatologie a dentální hygieny. Pracoviště: Prevedent s.r.o. - 001, Nežárecká, č.p. 85, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Martin Lukschal, +420 733 324 815. Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 23 500 Kč Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče pracovník/ce v sociálních službách. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Asistent pro lidi s mentálním postižením, Pořadujeme:, práce na PC; řidičský průkaz;, Nabízíme: , odborné zaškolení a podporu týmu; 5 týdnů dovolené plus další týden dodatkové dovolené; další vzdělávání na míru v rozsahu minimálně 24 hodin ročně; stravenky a příspěvky FKSP; odpovídající platové ohodnocení, - rozvržení pracovní doby rovnoměrné, jednosměnný pracovní režim, týdenní pracovní doba 40 hod., včetně sobot a nedělí (ranní/odpolední/bez nočních směn)zpravidla 6:00-14:30, 12:00-20:30;, - na životopisy zaslané pomocí robotů nereagujeme;, - na e-mail info@chbnaplno.cz do 17. 10. 2018. Do předmětu e-mailu uvádějte VŘ-pracovník v sociálních službách-Lomnice. V případě, že budete vybráni k osobnímu pohovoru, budeme Vás dále kontaktovat. , Více informací lze u vedoucího CHB Naplno, Mgr. Aleše Adamce na e-mailu vedouci@chbnaplno.cz nebo na telefonu 737 236 929.. Pracoviště: Centrum sociálních služeb jindřichův hradec - chráněné bydlení naplno, lomnice nad lužnicí, Tyršova, č.p. 697, 378 16 Lomnice nad Lužnicí. Informace: Aleš Adamec, +420 737 236 929.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihostroj hrál v úterý na domácí půdě s  Aero Odolena Voda 3:1.
22

Jihostroj první zápas vyhrál

Zasedací místnost českobudějovického zastupitelstva zaplnili občané, kteří přišli na debatu o parkování. Týkala se rozšíření placených zón k řece Vltavě.
18

Parkovací zóny přivedly na radnici desítky občanů

Hasiči složí slib a převezmou medaile

Třeboň – Nejlepší jihočeští profesionální hasiči převezmou v pondělí 22. října služební medaile na třeboňském zámku. Slavnostnímu aktu bude předcházet složení služebního slibu osmi nových jihočeských hasičů.

Studenti si pozvali Jana Krause

České Budějovice/ROZHOVOR/ - Budoucí učitelka a ekonomové Jihočeské univerzity si v pozvali ostříleného hosta, aby jim přednášel o vzdělání, úspěchu, hrdosti i o předstírané pokoře. Zájemci o přednášku Jana Krause zaplnili univerzitní aulu po okraj.

Vzdělávací zahrada pro děti

Dačice – Na Přírodní vzdělávací zahradu v mateřské škole Za Lávkami získalo město v letošním roce dotaci téměř 500 tisíc korun ze Státního fondu životního prostředí.

Usnul v baru

Jindřichův Hradec – Muž usnul po vypití alkoholu přímo za barem v restauraci. Probudil se bez mobilního telefonu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT