Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak revizoři u sousedů šetřili výdaje svých známých

V duchu dlouholetého sloganu „Bez výhry v lottu je to špatné, s výhrou dobré" vedou rakouské loterie celostátní plakátovou kampaň aktuálně s mottem, který ukazuje stopařku v dešti, která chce do Pergu („špatně"), ale s výhrou v lottu nakonec dorazí do Paříže („dobré"). Občané Pergu se ovšem urazili, marketing města protestuje a také ředitel hornorakouské turistiky Karl Pramendorfer požaduje odstranění plakátů jako znevažující kampaně, napsal deník OÖN. Obrátil se i na ředitele loterie Karla Stosse. Je podle něho velmi politováníhodné, jak je domácí turistice páchána škoda.

9.5.2014
SDÍLEJ:

Plakát, který je jádrem sporu.Foto: Deník/repro

Mluvčí loterií mínil, že kampaň je vlastně komplimentem pro Perg, protože ta pěkná dívka, která přistála v Pařízi, vlastně přece chtěla do Pergu. V mailech OÖN to někteří čtenáři označují za skandální postoj, jiní zase mají negativně reagující spoluobčany za přecitlivělé a bez smyslu pro humor.

Nakonec firma reagovala rychle. Generální ředitel Karl Stoss v pátek zveřejnil, že loterie zřejmě měly uvedení názvu Perg důkladněji promyslet, a nařídil odstranění již vylepených plakátů do 15. května. Město tím má záležitost za uzavřenou, dodaly OÖN.

Přičinliví kontroloři

Před trestním soudem ve Štýrském Hradci začal proces s 23 kontrolory hromadné dopravy, kteří obchodovali s vlastnoručními padělky jízdenek. Měli způsobit škodu ve výši 110 700 eur, píší OÖN. Systém fungoval tak, že opatřili jízdenky svými osobními kontrolními kódy a poskytli je svým příbuzným a známým. Ti je pak předkládali revizorům od začátku dubna  2009 do září 2011 jako už „vyřízené" a nemuseli platit pokuty 60 eur. Jedna z „obdarovaných" jezdila takto dva měsíce. Kontrolována byla pětkrát, ale ani jednou neplatila.  Podvod se provalil, když jeden z obviněných zakoupil v obchodním centru dopravní společnosti jízdenku pro svou sestru a opatřil ji svým služebním číslem. Nasadili na něho detektiva a ten manipulaci odhalil.  Kromě kontrolorů z najaté bezpečnostní firmy je stíhán jako návodce také 54letý vedoucí útvaru a člen podnikové rady dopravního podniku. Podle OÖN jim hrozí až deset let vězení.  Bezpečnostní firma už škodu nahradila.

Jak zrychlit práci soudů?

V návaznosti na to, že teprve nyní začal trestní proces ve věci krachu firmy YLine před 13 lety, předložil rakouský ministr spravedlnosti Wolfgang Brandstetter balíček opatření ke zrychlení práce justice. Jím navrhovaná novela trestního řádu by se dotkla také státních zástupců. „Pokud by trestní stíhání trvalo déle než tři roky, mají se za to v budoucnu zodpovídat před soudem," píší OÖN. „Konkrétně by měl samosoudce zemského soudu rozhodnout, zda jsou pro takto dlouhé řízení dostatečné důvody. Argumentem pro to by mohl být třeba velký počet obviněných nebo extrémní komplikovanost případu. Pokud to shledá i soudce, může státní zástupce šetřit věc další dva roky. Poté se musí znovu zpovídat u soudu."

Opatření by mělo platit pro všechna nově zahajovaná řízení od 1. ledna 2015.

Zrychlení projednávání případu před soudem by mělo posloužit i posílení porot o druhého profesionálního soudce, například při hospodářských deliktech se škodou větší než 100 000 eur, ale také při těžké loupeži nebo jiných zločinech se sazbou minimálně pět a více než deset let vězení.

Ledovec pomaleji taje

V loňském roce zaznamenal dachsteinský ledovec nejmenší ztrátu objemu za řadu let. Na  celkové ploše tří čtverečních kilometrů odtálo od října 2012 do září 2013 „jen" 35 centimetrů ledu, napsal deník Volksblatt. Odpovídá to pořád 1,05 milionu kubíků vody, ale proti rekordní ztrátě téměř dvoumetrové vrstvy ledu (šest milionů litrů vody) v roce 2011 je to výrazný rozdíl. Ledovci pomohly velké srážky, které v nížinách vyvolaly záplavy, ale ve 2000 metrech přinesly sněhovou nadílku, která ledovec pokrývala o čtyři týdny déle než obvykle.

Vybojuje právník klientce staré úspory?Spor o úspory

Deggendorfský soud začal projednávat případ, v němž místní pobočka banky odmítá vyplatit klientovi aktuální hodnotu včetně úroků ze staré spořitelní knížky. Jde o současný přepočet 3400 marek a úroky za 38 let. Knížku založil tchán žalobkyně v březnu 1976 a vložil na ni oněch 3400 marek. Žádný další pohyb na ní nebyl zaznamenán. Knížka se našla až po desetiletích při dědickém řízení. Podle žalobkyně by aktuální hodnota úspor měla být 4120 eur.

Když si šla pro peníze, banka oponovala, že částka už musela být vyplacena někdy v minulosti, ale doklady o tom byly pravděpodobně zničeny při povodni, píše PNP. Všechny další pokusy žalobkyně nároku se domoci byly marné, podle názoru banky by musela prokázat, že peníze dosud nebyly vybrány. Právní zástupce dědičky (na snímku) ale našel v judikatuře opačný názor nejvyššího soudu.

Nejen rehky, ale i ropuchy sčítají v Bavorsku.Sčítají už nejen ptactvo

Milovníci přírody v Bavorsku letos nebudou v tradiční akci mezi 9. a 11. květnem sčítat jen opeřence v zahradách a obsazená vlaštovčí hnízda, ale poprvé mají zjišťovat také výskyt ježků, baboček paví oko, ještěrek obecných a  ropuch, napsal deník PNP. Při jednohodinovém pozorování mají zaznamenat vždy nejvyšší zjištěný stav jednotlivých druhů ptáků najednou. V případě ostatních zvířat jde o zaznamenání jejich výskytu během oněch tří dnů. Výsledky sledování mají být zaslány do 19. května online, poštou nebo faxem  zemskému svazu ochrany ptactva.

Divadla prodělávají

Finanční situace tří rakouských spolkových divadel je podle OÖN dramatická. Nejvyšší ztrátu loni zaznamenal Burgtheater – 19,6 milionu eur. Od insolvence jej zachránilo ručení mateřské instituce. Ta v sezoně 2012/13 dosáhla ztráty ve výši 22,261 milionu eur, zatím co rok předtím to bylo „jen" 9,17 milionu. Pro období 2014/15 bude podle ředitele holdingu Georga Springera třeba dodatečné dotace až 16,9 milionu eur.  Tabu není ani zbavování se nemovitostí, redukce provozu atd.

Lidová opera prodělala 2,7 milionu eur, které pokryla z výnosů minulých let. Státní opera vykázala plus 1,45 milionu.

Autor: Vladimír Majer

9.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti ze 4. základní školy besedovaly s policejní mluvčí Hanou Millerovou o nebezpečí požívání alkoholu a drog.
4

Děti ze "čtyřky" si zkusily opilecké brýle

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

OBRAZEM: Bystřičtí se utkali v "Člověče"

Nová Bystřice - Odpoledne plné zábavy zažily děti v Nové Bystřici.

Odemčené dveře stály seniorku 40 tisíc korun

Třeboň - V Třeboni se kradlo. Za vše mohou zapomenuté odemčené dveře.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V jindřichohradecké porodnici se v uplynulém týdnu narodili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení