Když vzali rodiče tehdy šestiletého Vojtěcha Pumpra na koncert do zdejší základní umělecké školy, aby si vybral hudební nástroj, na který bude dalších několik let hrát, možná ani netušili, jak moc dobrý v tom nakonec bude. A to si Vojtěch vybral zrovna ne příliš tradiční nástroj.

„Když jsme tam byli, tak jeden ze studentů hrál zrovna na akordeon a ten se mi tak zalíbil, že jsem rodičům řekl, že chci hrát na něj a letos to je už osmý rok,“ vyprávěl teprve čtrnáctiletý student třeboňského gymnázia. A na otázku, co má na akordeonu nejraději, odpovídá: „Akordeon je pestrý nástroj, dá se na něj zahrát prakticky všechno, ten, co v současné době mám má dokonce takový rozsah jako klavír.“

Vojtěch Pumpr z TřeboněTo přitom nevěděl, jak těžký jeho nástroj bude a kam až se může vyšplhat jeho cena. Jeho váha se totiž pohybuje kolem třinácti kilogramů, pořizovací cena jde pak do tisíců. „Začínali jsme na sedmi tisících, pak na dvaceti, padesáti a tenhle vyšel na dvě stě tisíc. To je poslední harmonika, co jsme koupili,“ dodala se smíchem maminka Vojtěcha. Ona i její manžel ale svého syna a jeho dvě mladší sestry bezmezně podporují. Jezdí s nimi na soutěže, platí jim školné v základní umělecké škole.
Moc dobře totiž vědí, že kord v případě Vojtěch nejde o zbytečnou investici. Pokud to dobře dopadne, stane se Vojtěch do budoucna studentem konzervatoře. „Chtěl bych si na konzervatoř podat přihlášku, ale kdoví, kam mě osud zavede,“ říká student třetího ročníku, který má kromě hry na akordeon rád i dějepis.

K tomu, aby mohl na konzervatoři studovat, potřebuje i odpovídající nástroj. Ten, co má je vyrobený v Itálii. „Musím se k tomu chovat svědomitě,“ uvědomuje si mladík. „Je to ruční práce, všechno je tam dělané voskem. Strašně jemná mechanika je v tom. Nesmí se to pustit, nesmí se s tím bouchnout, protože na opravu by se to vezlo až do Itálie,“ dodala Marta Slaninová, která Vojtěchova hru na akordeon vyučuje. A dělá to moc dobře. Vojta totiž sklízí úspěchy nejen doma, ale i v zahraničních soutěžích.

Ve školním roce 2014/2015 soutěžil v německém Klingenthalu, kde se umístil na 6. místě. V tomtéž roce zabojoval i na Mezinárodní akordeonové soutěži v Ostravě a v II. kategorii získal 1. místo. V loňském roce se účastnil Mezinárodní soutěže ve slovenských Rajeckých Teplicích, kde získal cenu pro vítěze. Letos má na svém kontě dvě druhá místa. Ta získal na soutěži konané v Praze v rámci Mezinárodních akordeonových dnů. Stříbrné pásmo si odvezl i ze soutěže v Rajeckých Teplicích.