Podle organizátora manifestu Davida Tesaře účastníkům Jízdy svobody přijel také zahrát a zazpívat herec Radomír Švec. "Ten dokázal na parkovišti rozezpívat a konečně po roce vnést trochu radosti do života lidí. Manifestace je hezká, ale návrat k životu je nutný," sdělil David Tesař.

Jak informoval policejní mluvčí Milan Bajcura, v neděli 18. dubna jihočeští policisté monitorovali průběh tzv. jízdy svobody, která začínala na českobudějovickém parkovišti na sídlišti Máj a její účastníci projeli kraj po okresních silnicích až do Tábora.

Protestní akci zhodnotil jako poklidnou. „Řidiči jedoucí kolonou nebránili průjezdu jiných vozidel ani provozu na křižovatkách,“ sdělil s tím, že policisté nemuseli během jízdy nikterak zasahovat.

Podobný manifest se konal poprvé už v minulém týdnu. „Nyní šlo o pokračování. Tyto protesty se konají napříč celou republikou,“ konstatoval Milan Bajcura. Spanilá jízda se obešla i bez porušení mimořádných opatření. „Již týden neplatí žádná omezení napříč okresy a kraji, auta mohou jezdit kdekoliv,“ zmínil. Od pondělí 12. dubna policie už nemusí kontrovat každého účastníka protestu.

V neděli 18. dubna se kolonou z Českých Budějovic až do Tábora vydalo přes 60 vozidel během manifestu Jízda svobody. Na snímku účastníci na náměstí v Bechyni.V neděli 18. dubna se kolonou z Českých Budějovic až do Tábora vydalo přes 60 vozidel během manifestu Jízda svobody. Na snímku účastníci na náměstí v Bechyni.Zdroj: Vendy Neubauerová

Policie vydala stanovisko k podobným shromážděním na svém twitteru. „Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob, tj. ani jejich počet. Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem,“ znělo oficiální vyjádření.

Podle Bajcury nedošlo ani k narušení veřejného pořádku ze strany vládního nařízení ohledně ochrany zdraví. „Zakročili bychom pouze pokud by došlo k nějakým větším problémům,“ uvedl.