"Námět cvičení předpokládal výbuch plynu, který způsobí destabilizaci budovy a zranění většího počtu osob," přibližuje Vendula Matějů, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Po nahlášení události na tísňovou linku 112 Operační a informační středisko HZS JčK předalo informaci na operační střediska a dispečinky Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Jihočeského kraje, Policie ČR (PČR) a Městské policie Český Krumlov a vyslalo na místo jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů.

"Ti po průzkumu objektu podali zprávu, že v budově zůstalo několik osob, které bude nutno vyhledat. Zároveň byl celý objekt prohledán, aby byl vyloučen následný požár," dodává mluvčí.

Velitel zásahu rozhodl o vytvoření štábu velitele zásahu a zároveň místo zásahu rozdělil do čtyř bojových úseků: 1. stabilizace budovy, 2. vyhledávání zraněných, 3. poskytování následné zranění péče, 4. týlové zabezpečení.

Hasiči pak ve spolupráci se zdravotníky ZZS vynášeli zraněné z budovy ven, jednotlivé skupiny hasičů přinášeli na nosítkách zraněné do prostoru ZZS. "Zde lékař zraněné třídil metodou START, proběhlo jejich ošetření a rozhodlo se o jejich transportu do nemocnice," přidává podrobnosti Vendula Matějů.

Velitel zásahu zároveň povolal na místo Jihočeskou záchrannou brigádu kynologů, a to proto, že několik osob zůstalo v troskách budovy a bylo nutné je vyhledat. Kynologové vyhledali v troskách zbývající osoby, hasiči je společně se zdravotníky evakuovali mimo zřízenou budovu.

"Ještě v průběhu záchranných prací začala probíhat stabilizace budovy," říká mluvčí. "Hasiči využili technický kontejner určený a vybavený prostředky pro stabilizaci zřícených budov. Vyzkoušeli si stabilizaci jak hydraulickými zařízením, tak dřevěnými podpěrami."

Cvičení se zúčastnilo šedesát profesionálních hasičů (ze stanic Český Krumlov, Kaplice, Frymburk, Křemže a České Budějovice),

šest dobrovolných hasičů z Českého Krumlova, pět policistů z ÚO Český Krumlov, třináct zdravotníků ZZS Jihočeského kraje z výjezdového stanoviště Český Krumlov, dva strážníci Městské policie Český Krumlov a čtyři záchranáři se čtyřmi psy z Jihočeské záchranné brigády kynologů.

"Z dalších zásahových vozidel HZS Jihočeského kraje kromě již zmíněného technického kontejneru stabilizačního v kasárnách cvičily osádky kontejneru technického, kontejneru velitelského, dvě cisterny a dva rychlé zásahové automobily," uzavírá Vendula Matějů.