Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když lezla hrdinka v noci na strom, hasiči dělali umělý déšť

Nemyšl - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Ve vesničce Nemyšl na Táborsku natočil režisér Vít Olmer film Skleněný dům. Odehrává se v nádherném empírovém zámku, kde ještě před dvaceti lety fungoval dětský domov. Hlavní roli ztvárnila Michaela Kudláčková.

30.3.2013 AKTUALIZOVÁNO 31.3.2013
SDÍLEJ:

Záběr z filmu Skleněný dům. Práce ve sklenících. Na snímku Martin Vedral a Michaela Kudláčková.Foto: printscreen

V dobrém slova smyslu zapadlá je vesnička Nemyšl na hranici středních a jižních Čech. Leží deset kilometrů od Mladé Vožice 
v okrese Tábor. Uprostřed ní stojí nádherný empírový zámek, kde ještě před dvaceti lety fungoval dětský domov. Právě sem situovali filmaři před dvaatřiceti lety dětský film Skleněný dům režiséra Víta Olmera podle scénáře Ireny Charvátové (mj. film Housata či Hadí jed).

Domov „vytěžili" filmaři bezezbytku. Ve filmu je krásně rozeznatelné nádvoří, hlavní budova, park, rybníček, ploty, vzrostlé stromy a okolní domy ve vsi. Starostka Nemyšle Petra Konopiská potvrdila, že zejména starší lidé si na vznik filmu vzpomínají, snímek mají doma stažený a je jim líto, že je zámek dnes prázdný. „Myslím, že všichni ve vsi vědí, že se Skleněný dům točil na zámku," řekl Petra Konopiská.

Záběr z filmu Skleněný dům.Obyvateli Nemyšle Karlu Nováčkovi bylo v roce 1981 třicet let. Na práci filmařů se jednou zašel podívat. „V té době jsem chodil do práce, takže přímo z natáčení toho moc nevím. Jen jednou jsem se byl podívat na noční záběry, kdy ta holčina za deště lezla na lípu. Ze silnice jsme koukali, jak to hasiči skrápěli vodou. To bylo zajímavé," zavzpomínal Karel Nováček.

Tou dívčinou byla hlavní představitelka Michaela Kudláčková. Proslavily ji další role v seriálu My všichni školou povinní nebo v historickém příběhu Poslední propadne peklu. Ve filmu se před kamerou jako malí obyvatelé dětského domova objevuje řada později známých osobností, třeba Michaela Kuklová nebo Andrea Sedláčková, dnes režisérka a střihačka. V šestadvaceti letech tu hrála vychovatelku Jarmilu Veronika Freimanová.

Všechny tyto tváře má ve svých vzpomínkách dnes čtyřiačtyřicetiletý Josef Vrána 
z Mladovožicka, který se natáčení také zúčastnil. Mihnul se v komparzu. V Nemyšli tehdy bydlela jeho teta. „Bylo mi třicet a film se dělal v létě, řekl bych v červenci a srpnu. S Míšou Kuklovou jsem si po natáčení ještě asi tři, čtyři roky psal. Jsme totiž oba narozeni ve stejný den –  osmého dubna šedesát osm. Dalšího dětského herce, Petra Fialu, jsem pak jednou navštívil na chalupě jeho rodičů," řekl Josef Vrána.

Podle něho bylo natáčení pro místní děti vytržením ze stereotypu. Filmové osazenstvo domova bylo složeno z komparzistů, které si štáb přivezl z Prahy, a z dětí, které tu skutečně žily. Dětští herci z hlavního města se zdejšími dětmi přirozeně splynuli. „Je senzace, že se film točil v Nemyšli, která není tak známá, divil jsem se, že si ji filmaři vybrali," řekl Josef Vrána. Ten si pamatuje řadu záběrů, které ve filmu vůbec nejsou. Někdejšího komparzistu trápí, že je zámek prázdný. Nelíbí se mu, že se uvnitř neprohánějí dětí, ale spíše meluzína. „Bylo chybou, že tam děti nemohly zůstat," míní  Vrána.

Obec a zámek v Nemyšli nebyly jedinými jihočeskými lokalitami ve filmu. Když se natáčel výlet hlavní hrdinky a vychovatelky, v ději se objevuje známý řetězový most ve Stádlci. Přes něj jede auto. Pod pylonem mostu se pak herci koupou v řece Lužnici. Pozorní diváci ve filmu objeví i Tábor, historické náměstí, radnici, kostel, sochu Žižky a velké jírovce. Je to v okamžiku, kdy se tu hrdinka Pavla a vychovatelka Jarmila s jejím přítelem dívají na dobové slavnosti a šermířský souboj.

Plavat jsem se naučila v zámeckém rybníku

Záběr z filmu Skleněný dům. Teto, teto, Míša spadl do vody. To říká Jana Davídková-Šiftová „tetě“ Veronice Freimanové. Jedním z dětí, které hrály ve filmu Skleněný dům, byla Jana Šiftová, tehdy devítiletá dívenka Jana Davídková. „Byla nás tam hrstka dětí z Prahy integrovaných po dobu dvou měsíců do prostředí dětského domova. Je to už doba. Bydleli jsme všichni dohromady v pokojích s ostatními dětmi, platila pro nás stejná pravidla jako pro chráněnce, měli jsme jejich ´tety´, budíček, večerku," vypráví Jana Šiftová. V době natáčení se přímo na place naučila plavat v zámeckém rybníku. Do té doby neudělala ani tempo.

Domů si směli rodiče odvézt malé pražské komparzisty o víkendu. „To byl největší zážitek: už z toho důvodu, že děti bez rodin visely na plotě a smutně se dívaly. Z našeho pohledu to ani nebylo kruté, protože jsme tyto věci chápali jaksi obráceně. Spíše jsme se hloupě vytahovali, byli jsme malé a nedocházelo nám, že ostatní nemají domovy," řekla žena, která je vdaná a má dvě děti (chlapec 14, dívka 20).

Její maminka při každém pátku seděla v autě a nevystupovala, neboť se nemohla na děti z domova samou lítosti ani podívat. Chodil pro ni do pokoje tatínek.

Točilo se denně a všude 
v prostorách zámku, také u rybníku, v jídelně a pokojích, na nádvoří, které bylo krásné. „Po prostranství se procházeli pávi a my jsme závodili, kdo najde víc jejich per," vybavuje si Jana Šiftová. Všichni okopávali záhonky a pomáhali povinně ve sklenících, kde se pěstovala zelenina – i v rámci natáčení.

Záběr z filmu Skleněný dům. Svatba vychovatelky Jarmily byla pro hlavní hrdinku ránou. V pozadí je zámek.Kromě celkové částky za natáčení dostávala i týdenní gáži 20 Kčs, za kterou si v místní Jednotě občas něco koupila. Na kraji zámku u vrat stála tři sta let stará lípa, která se stala součástí nočního natáčení. Míša Kudláčková natáčela v dešti na stromě nahá a poté měla hrát nemocnou.  To se povedlo doopravdy. Onemocněla a měla horečky 
i ve skutečnosti.

„Poprvé jsem zde zažila 
v dětské roli herečku Míšu Kuklovou, jež ztvárnila roli dozrávající Romky. Vzpomínám i na Martina Vedrala, jmenoval se Zalabák.  Tyto dvě slečny a chlapec byli pro mě tenkrát naprosto dospělí a kontakt s nimi byl pro nás, malé, obrovská prestiž," směje se Jana Šiftová.

Dodnes si vzpomíná na text písničky při hře, která zní 
v úvodu a na závěr. – My jsme děti veselé, rády si hrajeme, ukaž žačko rozmilá, čím bys ty nás bavila. – „Až  mi z toho trochu píchá u srdíčka," svěřila se Jana Šiftová. Filmaři ji v dívčím věku obsadili i do dalších rolí ve snímcích Cizí holka, Jehla či Kouzelné dobrodružství.

Střípky J. Šiftové
– Holčička, kterou jsem s sebou vláčela, se jmenovala Silvička a vznikl problém, neboť se na mě fixovala. Nechtěla spát v křídle pro batolata a „tety" se na mě zlobily. Když ji Veronika Freimanová nese na ruce, tak se celý štáb pokoušel ji uklidnit, neboť chtěla ke mně. Dopadlo to tak, že jsem navrhla rodičům, že bych ji chtěla domů, což jsem jí slíbila. Rodiče málem dostali infarkt.
– Míša Kudláčková s sebou měla maminku a sourozence, mladší sestru Evu a nejmladšího Jarouška.
- Veronika Freimanová procházela o pauze mezi dětmi. Já jsem nadšeně udělala stojku a kopla ji pod oko a Vít Olmer mi vynadal. Měl strach, že bude mít monokl.
– Jednou jsme si udělali společně s „domovskými" diskotéku a v jednom z pokojů jsme společně vodovkami nabarvili skleněný lustr jako disko světla. Průšvih!
– Když mi rodiče dali meloun a já ho nesla na pokoj, všimly si toho děti z domova a nastal poprask. Meloun mi vytrhly a tak se o něj praly, že ho upustily a rozpadl se na kusy. Vychovatelky řvaly jako pominuté.  Proplakala jsem celou noc a chtěla domů.

Režisérka Andrea Sedláčková vzpomíná pro Deník

Záběr z filmu Skleněný dům. Čtrnáct bylo Andree Sedláčkové (vlevo) ve Skleněném domě. Později sama  natočila mj. Oběti a vrazi, Musím tě svést. Na snímku se Soňou Novotnou. Film Skleněný dům byl druhý, ve kterém jsem hrála, a spolu s filmem Jen si tak trochu písknout mi naprosto změnil život. Byla jsem vybrána na základní škole. Před tím jsem chtěla být inženýrkou, ale díky této náhodě jsem se stala  režisérkou.

Na zámku Nemyšl jsem strávila více než měsíc a na natáčení mám živé vzpomínky, už jen proto, že jsem byla konfrontována s hrůzou pobytu v dětském domově, odkud jsme my herci odjížděli na víkend domů, ale místní děti tam zůstávaly odevzdány  smutnému osudu napořád. Také to byl můj první a zároveň poslední dlouhodobý pobyt na skutečném zámku, bydleli jsme s ostatními dětskými herci v postranních hospodářských budovách, pamatuji si, že naše pokojíky se nacházely v prvním patře a z vikýřových oken jsme se dívali do krásné zahrady.

Hlídal nás budoucí divadelní režisér a poslanec Oldřich Kužílek, moc se mu to nedařilo. Za takzvané diety jsme si v blízkém konzumu na návsi kupovali „zelenou", kterou jsme se hrdinně opíjeli. 
V noci jsme se chodili tajně koupat do blízkého rybníku, kde jsme potkávali rybáře, kteří možná byli pytláky. Moje role Růženy nebyla velká, hrála jsem sígra, to mi šlo. Na představitele dospělých rolí si nepamatuji.

Důležití pro mě byli moji vrstevníci, především Michaela Kuklová, 
s kterou jsme nekonečně dlouho probíraly dívčí tajemství. A do tajů filmů mě zasvěcovali pomocní režiséři Zdeněk Troška a Zuzana Zemanová. Vybavuje se mi natáčení líbací scény ve skleníku, čekání na západ slunce v koupelně, obraz s tehdy nedostatkovými špagetami, postelová scéna, kdy se pereme a roztrháváme polštář. Všude lítá peří a panu režisérovi se to líbí. Když to tak píšu, tak mám hroznou chuť se zase do Nemyšle vydat.

Zámek čeká, až se vrátí život

Dnešní podoba zmáku v Nemyšli.Empírový zámek 
v Nemyšli získal podobu v roce 1822 za Jana Václava Kazimíra Deyma. Historie místa sahá do 14. století, kdy tu stávala tvrz. Až do roku 1993 tu bylo živo. Provoz dětského domova po listopadu 1989 skončil, památka se vrátila v restituci rodu Deymů.

Restituent žil v Argentině a objekt prodal. Rozlehlý areál měnil majitele. Jedním z nich byl Daniel Plovajko, který tu chtěl stavět sportovně společenský komplex s hřištěm na koňské pólo. Dnes je vlastníkem ruský podnikatel Sergey Mayzus, jenž si koupil i zámek 
v blízkých Chotovinách. Investor má vizi, že stavbě vrátí podle dobových fotografií původní podobu. Podobné plány má i s lihovarem, který stojí naproti. Tam by měl vzniknout pivovar. Starostka Nemyšle Petra Konopiská řekla, že majitel se pustil do přestaveb v zadní části, kde jsou hospodářské budovy. „Majitel sem jezdí, má tu svoje lidi," dodala starostka.

O zámku lidé diskutují na webu www.nemysl.cz. Píší tam, že loni zaměstnanci pracovali na vyčištění zámeckého parku a likvidaci budovy bývalé vodárny. Byl vybagrován a upraven Ouvarský rybník a ve dvoře u zámku vznikla nová maštal, neboť majitel se věnuje chovu koní.

Autor: Luboš Dvořák

30.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
1. A z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.

Na Hradecku ve středu zavřou tři čtvrtiny praktických lékařů

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Moravský Karlov - Skvělého úspěchu dosáhly na mistrovství České republiky štafet a družstev dorostenky jindřichohradeckého Spolku orientačních sportů, které vybojovaly stříbrné medaile.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení